Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wspinaczka skałkowa

24.11.2004

Wspinaczka na skałkach kojarzy się zwykle z pewną dozą niebezpieczeństwa, dużym wysiłkiem i koniecznością dysponowania dobrą kondycją fizyczną.
Rzeczywiście jest to sport, który wymaga odwagi i hartu, ale istnieją jego formy dostępne także dla osób niepełnosprawnych.

zdjęcie: wspinaczka skałkowa

Ten rodzaj aktywności fizycznej wywiera pozytywny wpływ na osobę niepełnosprawną. Wymaga zaangażowania maksymalnego wysiłku, co korzystnie wpływa na rozwój fizyczny. Jego funkcje rehabilitacyjne są nie do przecenienia.

Stopień trudności wspinaczki można łatwo dostosować do możliwości osoby, która chce trenować ten rodzaj sportu, tak aby nie czuła ona zagrożenia i lęku. Jest to ogromnie ważne, ponieważ poprawia się tym samym samopoczucie i w rezultacie powoduje wzrost samodzielności osoby niepełnosprawnej.
Osoba niepełnosprawna jest zawsze zabezpieczona na ścianie linami i asekurowana zarówno z dołu, jak i z góry przez doświadczonych instruktorów.

Sukces, jakim jest wejście na szczyt, jest zawsze niezapomnianym przeżyciem, które ma swój długofalowy wpływ na dalszy rozwój. Każdy, kto tego doświadczył, zaczyna wierzyć, że skoro pokonał tę barierę, wydawało się nie do zdobycia, to poradzi sobie równie dzielnie z innymi wyzwaniami.

Wspinaczka niesie ze sobą dużą dawkę przeżyć emocjonalnych, radość, odprężenie, rozładowanie stresów i naturalnej agresji. Nie bez znaczenia jest także kontakt z przyrodą i pięknymi krajobrazami.

W Polsce organizatorem tego rodzaju aktywności dla osób niepełnosprawnych jest Fundacja Domin. Organizuje ona obozy rehabilitacyjno - wspinaczkowe dla dzieci i młodzieży w Centrum Edukacji i Rozwoju Psychofizycznego Dzieci i Młodzieży we wsi Polesice na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

W obozach uczestniczą dzieci i młodzież z autyzmem, z dysfunkcjami narządów ruchu, z porażeniem mózgowym. Początkowo dzieci tylko oswajają się ze ścianą i wysokością, po jakimś czasie dobrze sobie radzą nawet z samodzielnym wspinaniem.
Nad całością czuwają doskonale przygotowani do pracy z osobami niepełnosprawnymi instruktorzy alpiniści. Potrafią sprawić, że znikają obawy i lęki oraz przerażenie wysoką ścianą, a zwłaszcza brak wiary we własne możliwości. Nawet negatywnie nastawione do wspinaczki osoby w końcu się przełamują.

W obozach uczestniczą również osoby sprawne, organizowane są ogniska i wspólne zabawy, co sprzyja integracji, zawieraniu przyjaźni, większemu zrozumieniu wzajemnych potrzeb i oczekiwań.

Jak przekonują organizatorzy, na obozach panuje wspaniała atmosfera. Odczuwa się zaangażowanie instruktorów, którzy poświęcają każdą chwilę na to, aby każdy czuł się swobodnie i bezpiecznie.
U dzieci, które pierwszy raz uczestniczą we wspinaczkach, łatwo dostrzec ogromną zmianę w zachowaniu, radość i odwagę, swobodę w kontaktach z innymi obozowiczami. Przeważnie przyjeżdżają kolejny raz, bo postępy są o wiele bardziej widoczne niż podczas żmudnej codziennej rehabilitacji. Zwłaszcza dzieci autystyczne stają się bardziej aktywne, nawiązują kontakt z otoczeniem, odzyskują przynajmniej częściowo radość życia.

Koszt uczestnictwa z obozie wspinaczkowo - rehabilitacyjnym nie jest z góry określony i ustalany jest indywidualnie w zależności od możliwości finansowych uczestnika i jego opiekuna.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać w siedzibie organizacji:
Fundacja Domin, ul. Przasnyska 16B/6, 01-756 Warszawa
Tel. kom. 0 691 400 272, 0 607 989 616
e-mail: fundacja@fundacja-domin.pl

Tekst na podstawie rozmowy z prezesem Fundacji Domin Panem Jackiem Alabą przygotowała Justyna Kaślikowska

przeczytaj także:

Z duchem przygody

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas