Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podlaskie: w gminie Tykocin powstanie klub seniora wsparty z programu Senior+

12.05.2020
Autor: PAP, fot. freeimages.com
twarz lekko uśmiechniętej starszej kobiety

Do końca 2020 roku w gminie Tykocin powstanie klub seniora wsparty finansowo z rządowego programu Senior +. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński popisali we wtorek, 12 maja, w Tykocinie umowę w tej sprawie.

Wojewoda poinformował, że w regionie będzie podpisanych 11 takich porozumień. Dodał także, że 16 samorządów otrzyma też dofinasowanie do utrzymania już istniejących klubów seniora.

Urząd wojewódzki w Białymstoku poinformował, że na utworzenie klubów seniora 11 samorządów otrzyma ponad 1,5 mln zł, a na dofinansowanie już istniejących 16 samorządów dostanie ponad 792,5 tys. zł. Gmina Tykocin dostanie 150 tys. zł.

Klub seniora ma być miejscem spotkań seniorów, ich aktywizacji, integracji społecznej, wspólnych działań kulturalnych i innych.

Wojewoda przypomniał, że realizowany od pięciu lat program Senior+ cieszy się dużą popularnością w całym kraju, bo trafia w potrzeby społeczne, klubów przybywa, zwłaszcza na terenach wiejskich.

- W Podlaskiem powstało ponad 30 takich klubów, z programu Senior+ pochodziło na ten cel 5 mln zł – poinformował Bohdan Paszkowski.

Dodał, że to środki na utworzenie takich miejsc, ich wyposażenie oraz na dofinansowanie funkcjonowania placówek już istniejących.

Wojewoda dodał, że są jeszcze dostępne środki w programie Senior+, w całym kraju do wykorzystania jest jeszcze 16,5 mln zł.

Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński mówił, że trudno nie odpowiedzieć na potrzeby społeczne i nie tworzyć miejsc spotkań seniorów, którzy często siedzą w domach. Klub jest zachętą, by z tego domu wyszli, aby spotkać się z innymi. Tłumaczył, że ideą tworzenia klubu jest działanie na rzecz aktywności społecznej, kulturalnej, fizycznej seniorów, którzy często, zwłaszcza na wsiach są pozostawieni samym sobie.

Z klubu w Tykocinie będzie np. korzystać miejscowy zespół artystyczny „Hetmanki”. Panie z tego zespołu, Elżbieta Słowikowska i Barbara Grabowska, liczą na to, że dzięki klubowi więcej osób będzie chciało działać w zespole i do niego dołączyć.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas