Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiana prawa. Więcej osób otrzyma kartę parkingową

14.05.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
symbol osoby na wózku biały na niebieskim tle, miejsce parkingowe

Od 1 kwietnia 2020 r. uprawnienie do posiadania karty parkingowej może być przyznane także osobom ze stopniem umiarkowanym, które mają choroby układu oddechowego i krążenia, czyli symbol niepełnosprawności 07-S. Oczywiście pod warunkiem, że komisja orzekająca stwierdzi także znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Nowy przepis został wprowadzony ustawą z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568). Do tej pory przy stopniu umiarkowanym prawo do posiadania karty parkingowej miały tylko osoby, które w orzeczeniach miały symbole 04-O, 05-R lub 10-N. Do tych symboli w Ustawie o rehabilitacji dopisano obecnie 07-S, czyli choroby układu oddechowego i krążenia.

- Już dawno ze środowiska orzeczniczego płynęły wnioski do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, by osoby z tymi schorzeniami mogły mieć uprawnienie do karty parkingowej. Nie łączyłabym tej zmiany z sytuacją związaną z COVID-19. Bo jeśli ktoś nawet przechoruje koronawirusa, to jest kwestia kilku tygodni, i raczej nie będzie składał wniosku o orzeczenie i kartę – mówi Małgorzata Rajczyk, szefowa Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) w Opolu.

Podkreśla, że symbol 07-S dotyczy np. osób po przeszczepie serca, czyli poważnej operacji kardiologicznej, które nie kwalifikują się do stopnia znacznego, ale jednak mają duży problem z chodzeniem. Innym przykładem są osoby z miażdżycą, gdy czasem bez bólu można przejść zaledwie 50 metrów.

- Samo posiadanie symbolu 07-S w orzeczeniu nie gwarantuje otrzymania uprawnienia do karty parkingowej – zwraca uwagę Marzenna Perkowska, dyrektor Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Poznaniu. – Musi być przede wszystkim u takiej osoby znacznie ograniczona możliwość samodzielnego poruszania się.

Ile osób otrzyma kartę parkingową?

Jak podkreśla Olga Gulec z Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Katowicach, nowe uprawnienie dla osób z symbolem 07-S zostało na stałe wpisane w ustawę i jest już obowiązujące.

- Symbol 07-S dodano do trzech poprzednich, które dawały uprawnienie do karty, czyli 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna) – mówi.

Od 1 kwietnia w Opolu i Poznaniu wydano już kartę parkingową kilku osobom, które spełniają warunki i mają w orzeczeniu symbol 07-S.

- Być może ok. 10 proc. osób z umiarkowanym stopniem z symbolem 07-S będzie mogło otrzymać uprawnienie do karty parkingowej – szacuje Małgorzata Rajczyk.

W opinii Marzenny Perkowskiej to nowe uprawnienie nie spowoduje lawinowego wzrostu liczby wydawanych kart parkingowych.

Kiedy wróci orzekanie bezpośrednie?

Zwłaszcza że na razie Zespoły nadal orzekają zaocznie, kiedy pozwala na to dokumentacja. Nie wiadomo jeszcze, kiedy warunki pozwolą na powrót do orzekania bezpośredniego.

- Myślę, że do końca maja, a może i czerwca będziemy nadal orzekać jak w tej chwili. Podlegamy wojewodom i czekamy na odgórne decyzje w tej sprawie – mówi Małgorzata Rajczyk.

Jak zaznacza Marzenna Perkowska, w tej chwili powrót do orzekania bezpośredniego mógłby być jeszcze ryzykowny dla klientów.

- Przychodzą klienci z różnymi, często ciężkimi schorzeniami – podkreśla. – Nie jesteśmy placówkami medycznymi, w których jest możliwość stworzenia bardziej indywidualnych zasad oczekiwania na swoją kolej, nie jesteśmy także zaopatrywani w środki ochrony.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Covid a karta Parkingowa
  pr
  22.06.2021, 10:07
  "Nie łączyłabym tej zmiany z sytuacją związaną z COVID-19. Bo jeśli ktoś nawet przechoruje koronawirusa, to jest kwestia kilku tygodni, i raczej nie będzie składał wniosku o orzeczenie i kartę – mówi Małgorzata Rajczyk, " Dlaczego by Pani nie łączyła? 80-90% Ozdrowieńców ma powikłania np ja zawroty głowy (czuje się jak pijany) (osłabienie) i POCHP tacy z nich ozdrowieńcy jak osoby po odrośnięciu kończyny. Tylko do lekarzy nie idzie się dostać, więc nie idzie tego zalegalizować. a POCHP ma po koronawirusie może 70% osób Przez dopisanie symbolu 07-S zabraknie kopert.
  odpowiedz na komentarz
 • PARKUJĄ NA KOPERTACH NIE MAJĄC UPRAWNIEŃ ! ! !
  inwalida
  23.11.2020, 11:44
  Często widzę drogie auta po 100 lub 200 tysięcy które parkują na kopertach używając do tego uprawnienia matki czy ojca której w ogóle nigdy nie wożą swoim autem. To jest parodia jak można bezkarnie korzystać z koperty nie mając na siebie uprawnień.
  odpowiedz na komentarz
 • Ireneusz
  IRO
  09.08.2020, 10:08
  05-R (upośledzenie narządu ruchu),umiarkowane mam ale nie wystarczy nie mam wskazania od lekarza i po co to?
  odpowiedz na komentarz
 • Parkink inwalicki dla każdego a inwalida jest na koncu.
  Krzysztof
  20.06.2020, 08:43
  Podjeżdżając pod market stoję nieraz 1 godzinę czekajac na miejce, po osobach luzujacych miejsce nie widać niepełnosprawności i po zwróceniu uwagi pokazują srokowy palec czy to tak mialo wygladać czasem myśle że nie ma kontroli nad tym. Za mało policja kontroluje takie parkingi a może jest to mniej wazne.W niemczech jest to niedopomyslenia ubolewam nad tym. Ja wolał być zdrowy i niekożystać z takich dobrodziejstw.
  odpowiedz na komentarz
 • Rozumiem i nie rozumiem.
  Magda
  17.06.2020, 19:50
  Tak jak napisałam wyżej. Wiem, że dużo osób pewnie korzysta z nieswoich kart parkingowych, ale kto daje Wam (inni komentujący) prawo do osądzania czy ktoś jest niepełnosprawy czy nie. Czy mu się należy czy nie. Jeśli ktoś ma zaawansowaną astmę, mukowiscydozę, POChP, wady serca itp. to nie zobaczycie w tak chwilowym kontakcie jego niepełnosprawności. Niektórzy też doskonale się maskują, a to, że potem ich oddech czy ciśnienie dochodzą do normy długo, to coś czego nie widzicie. Więc 2 razy się zastanówcie zanim kogoś oceniacie. NIepełnosprawność nie musi być widoczna.
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  Jędrek
  28.05.2020, 18:52
  Karta parkingowa powinna być ważna razem legitymacją lub dowodem osobistym ponieważ zauważyłem dużo ludzi młodych korzysta z takich kart swoich rodziców lub krewnych .Bardzo często policja czy staż miejska lekceważy to i jak widzi kartę za szybą to odchodzą od kontroli co gdzie powinni sprawdzić dokładnie czy można wnieść poprawki lub uczulić służby na dokładne kontrole .Spotykam się często że karta wystawiona na osobę chorą użytkuje domownik który tłumaczy że robi zakupy lub typ,
  odpowiedz na komentarz
 • Pani Marzenna Perkowska się myli
  orzeszek
  17.05.2020, 12:28
  Ilość wydanych kart wzrośnie i to bardzo, bo brak jasnych kryteriów ( np. % EF ) większość rodzin osób starszych będzie ubiegoać się o karty na "babcię" Rodziny doskonale wiedzą, że policja, SM nie sprawdza tożsamości właściciela. Wniosek lekarza "leżąca, korzystająca z pampersa, ciężki zespół otępienny" wniosek wypełniony przez syna lub wnuczka "karta parkingowa" Gdzie ? Wizyty lekarza w domu, do szpitala karetką - uzasadnić ! Wczoraj pod marketem czekałam na żonę w samochodzie. 7 samochodów na miejscach oznaczonych ! Ani jeden kierujący ( pasażer ) bez istotnych problemów w poruszaniu się, bez kul, lasek, chodzików. Większość młodzi dwie sitki w rękach. Pani Marzenna powinna wiedzieć, że zaden zespół nie ma statystyk ile jaki orzecznik "wydał" kart.na sto orzeczeń jeden wydaje 5 -10, drugi jest "empatyczny" i wydaje 40 -60.Cierpią na rym osoby naprawdę niepełnosprawne
  odpowiedz na komentarz
 • Żarty Polskie
  Interesant
  15.05.2020, 12:19
  Widać, jak można sobie zmieniać prawo przywracać i cofać już nabyte. Masakra co za rozżutny kraj.
  odpowiedz na komentarz
 • otrzymanie karty parkingowej
  Legun Bogumila
  15.05.2020, 10:09
  posiadam znaczny stopień niepełnoprawnosci na stałe-symbol 07 S od 4 sierpnia 2014 r
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas