Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zajęcia rewalidacyjne

18.06.2020
Autor: A.

Czy dziecko niepełnosprawne na zajęciach rewalidacyjnych musi mieć założoną maseczkę i czy rodzic przed tymi zajęciami musi podpisać jakiejś zgody. Czy rodzic dziecka niepełnosprawnego może uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjnych?

Szanowna Pani,

Wiele instytucji wprowadza informacje, zgody itp. pisma, w treści których znajdują się informacje, że np. podmiot przestrzega zaleceń sanitarnych, ale nie ponosi ryzyka związanego z ewentualnym zakażeniem się osoby korzystającej z jego usług, i że osoba zapoznała się z tą informacją, oraz że wyraża zgodę na uczestnictwo w zajęciach itp. Jednocześnie przepisy nie wprowadziły obowiązku dotyczącego podpisywania takiej zgody. Natomiast podmioty chcą mieć pewność, że osoba zapoznała się z obowiązującymi na ich terenie zasadami.

Rodzic dziecka może uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjnych. Powinien jednak zachować odpowiednią zalecaną odległość od innych osób (tj. innych rodziców, personelu, innych dzieci przebywających na zajęciach). Ponadto usta i nos należy zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie ma możliwości zachowania 2 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej.

Zgodnie z § 18 ust 3  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - obowiązku zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego ust i nosa nie stosuje się w przypadku dziecka do ukończenia 4. roku życia, a także do osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.

 Aktualne informacje zalecam śledzić na stronie internetowej.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas