Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przekaż dalej „Integrację”!

12.01.2012
Autor: Zoja Żak

„Dla osób niepełnosprawnych, ich przyjaciół, bliskich, a także tych, którzy do końca nie rozumieją, czym jest niepełnosprawność” – pod tym hasłem przed  laty dwóch chłopaków na wózkach zaczęło wydawać gazetkę poruszającą problemy blisko 5 milionów Polaków.

Informacje, porady i rozrywka – dla ludzi młodych, rodziców i seniorów, mieszkańców wsi, miasteczek i aglomeracji, dla osób pracujących, spędzających czas w domu i poszukujących nowych wyzwań… Od 18 lat Magazyn Integracja w prosty, uporządkowany sposób przekazuje wiedzę i daje nadzieję ludziom z całej Polski, w bardzo różnym wieku, o różnorodnych zainteresowaniach i zróżnicowanej aktywności. Łączy ich jedno – niepełnosprawność: ruchowa, wzrokowa, słuchowa czy intelektualna.

Dzięki naszemu pismu Czytelnicy dowiedzą się m.in.: gdzie szukać pomocy, gdy urodzi się dziecko z porażeniem mózgowym; jakie ulgi i uprawnienia przysługują osobie niewidomej; kto ma prawo do zniżek i świadczeń z tytułu niepełnosprawności i jak znaleźć pensjonat dostępny dla osoby na wózku. Znajdziecie tu także odpowiedzi na pytania o przystosowane kluby, restauracje i baseny oraz przeczytacie, kto zatrudnia osoby z niepełnosprawnością, które uczelnie są przyjazne studentom na wózkach oraz jak osoba głuchoniewidoma może załatwić sprawę w urzędzie.

Magazyn dociera do Czytelników głównie za pośrednictwem Przyjaciół skupionych w ramach Paczki Integracji, którzy opłacają koszty wysyłki magazynu z drukarni i otrzymują bezpłatne egzemplarze do rozdawania osobom z naszego środowiska. Potrzebujemy jeszcze więcej Paczkowiczów. Zapraszamy nowe osoby i instytucje do przyłączenia się do Paczki Integracji!

Okładki magazynu Integracja

Dziś dwumiesięcznik „Integracja”, wydawany przez organizację pozarządową Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, jest największym w Polsce ogólnopolskim magazynem o charakterze społeczno-kulturalnym poświęconym problemom osób niepełnosprawnych. Magazyn „Integracja” tworzymy w kilkuosobowym zespole redakcyjnym, przy wsparciu współpracowników z całej Polski, a także wolontariuszy.

Obecny nakład pisma wynosi 32 000 egz. Magazyn dociera do osób indywidualnych (pocztą), placówek sanatoryjnych i socjalnych, władz samorządowych, polityków, dziennikarzy, służby zdrowia, szkół itp. Pismo jest bezpłatne, dotowane przez PFRON  (koszty redakcji, druku i papieru) oraz wspierane przez Przyjaciół - współpracujących z redakcją, a przede wszystkim dystrybuujących magazyn w całej Polsce w ramach Paczki Integracji.

Każdego roku do naszej redakcji docierają setki listów od Czytelników z prośbami o interwencję i sygnalizowanie problemów tego środowiska instytucjom rządowym, władzom samorządowym i osobom mającym decydujący głos w kwestii tworzenia przepisów prawnych i ustaw. „Integracja” często jest traktowana jako ostatnia deska ratunku i instytucja, od której oczekuje się pomocy w najtrudniejszych, często beznadziejnych sprawach.

Na łamach pisma podejmujemy tematy trudne, o jakich nie przeczytacie w ogólnopolskich magazynach, bo uznawane są przez wiele redakcji za nieopłacalne i niszowe. W „Integracji” trafiają one na główne strony,  bowiem nasze pismo przygotowujemy z myślą o środowisku osób z niepełnosprawnością.

Publikujemy także porady udzielane przez fachowców z dziedziny zdrowia, prawa, psychologii i kultury. Prezentowane są organizacje działające na rzecz środowiska i związane z nim inicjatywy.

Na zdjęciu: magazyn Integracja

Pismo zachęca osoby z niepełnosprawnością do podejmowania aktywności społecznej, zawodowej, artystycznej, sportowej. Podpowiada, w jaki sposób to robić, pokazuje ciekawe przykłady. Celem naszego magazynu - poza dostarczeniem fachowej informacji - jest przede wszystkim przełamywanie stereotypów dotyczących niepełnosprawności i przekonanie, że niepełnosprawność nie musi oznaczać gorszego życia.

Publikowane materiały staramy się prezentować w uporządkowany sposób, dlatego ułożone są w sześciu działach tematycznych:

I. Fakty i Opinie
Znajdziecie tutaj najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące spraw społecznych, przedstawione w formie krótkich newsów – w rubrykach: „Od redaktora”, „Z kraju”, „Ze świata”, Listy od czytelników”.

II. Społeczeństwo
W każdym numerze pojawia się liczący kilkanaście stron blok, złożony z kilku znaczących w danym okresie tematów dotyczących polityki społecznej, rehabilitacji, obyczajowości itp.

Sprawa dla Integracji to wnikliwe opracowanie ważnego tematu społecznego dotyczącego dużej grupy osób z niepełnosprawnościa. W każdym numerze magazynu staramy się publikować tekst piętnujący sytuacje związane z niewłaściwym traktowaniem osób niepełnosprawnych przez instytucje i urzędy oraz osoby powołane do świadczenia konkretnych usług na rzecz naszego środowiska.

Tematy do tej rubryki przygotowujemy na podstawie sygnałów napływających od Czytelników magazynu oraz klientów Centrów Integracja. Dotyczą spraw o zasięgu ogólnokrajowym bądź - w przypadku lokalnych wydarzeń czy incydentów - odnoszą się poprzez analogię do instytucji działających w całym kraju.

Do rubryki Gość Integracji staramy się okazjonalnie zapraszać osobistości ze świata polityki, samorządów, władz miejskich które mają wpływ na tworzenie warunków życia osób niepełnosprawnych.

Historie ludzi, którzy pomimo niepełnosprawności potrafią cieszyć się pełnią życia i robić wiele ciekawych rzeczy, prezentujemy w rubryce Odwaga życia. W dziale Podróże pokazujemy zaś ciekawe zakątki kraju i świata oraz podpowiadamy, jak tam dotrzeć i na co zwrócić uwagę, planując podróż.

III. Kultura i Edukacja
W tym dziale zwracamy szczególna uwagę na dostępną ofertę kształcenia młodzieży z niepełnosprawnością oraz ofertę świata kultury i rozrywki uwzględniającą potrzeby środowiska. Przybliżamy inicjatywy, które popularyzują i promują sztukę twórców z niepełnosprawnością, a także same dzieła podejmujące kwestię niepełnosprawności. Omawiamy też ważne wydarzenia kulturalne poświęcone środowisku. Dzięki temu działowi poznamy też wiele  wartościowych książek i filmów.

IV. Żyjmy lepiej
Dział prezentuje nowatorskie rozwiązania techniczne, porady związane z urządzaniem domu, wynalazki – wszystko to, co pomaga osobie z niepełnosprawnością funkcjonować na co dzień. Ważne miejsce zajmuje tu rubryka Zdrowie, poświęcona zagadnieniom rehabilitacji i poradnictwu dotyczącemu radzenia sobie z konkretną niepełnosprawnością.

V. Twój komputer
Znajdziecie tu fachowe porady i informacje dotyczące sprzętu komputerowego, Internetu, oprogramowania, telepracy i wszelkich zagadnień związanych z wykorzystaniem komputera na rzecz poprawy funkcjonowania i warunków pracy osób z niepełnosprawnością.

VI. Centrum informacyjne
To bardzo popularny wśród Czytelników „Integracji” dział, który prezentuje najaktualniejsze porady prawne, a także dotyczące pracy, nauki i działalności organizacji pozarządowych.

Na zdjęciu: magazyn Integracja

Pismo, zaliczane do periodyków tzw. niszowych, niekomercyjnych, może pod względem merytorycznym i redakcyjnym konkurować z wieloma komercyjnymi magazynami. W wielu przypadkach „Integracja” jest źródłem lepszych i bardziej rzetelnych informacji, o czym świadczą sygnały od Czytelników i klientów Centrów Integracja.

Jako niekomercyjne wydawnictwo, dotowane przez PFRON, który bardzo rygorystycznie określa sposób wykorzystania przyznawanych środków,  nie dysponujemy żadnymi funduszami na reklamę magazynu. Sami musimy organizować dystrybucję w sposób możliwie najoszczędniejszy. W ciągu kilku ostatnich lat stworzyliśmy ogólnopolską sieć dystrybucji dzięki Przyjaciołom magazynu, którzy dostrzegli jego potencjał, i zdecydowali się rozprowadzać magazyn na swoim terenie.

Dzięki osobom i instytucjom, które przystąpiły do naszej Paczki Integracji, magazyn dociera - bezpłatnie - tam, gdzie jest najbardziej potrzebny: do osób z niepełnosprawnością. Członkowie Paczki Integracji pokrywają koszty przesyłki kurierskiej wysyłanych do nich egzemplarzy. To szlachetna inwestycja i jesteśmy za nią wdzięczni.

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie naszej pracy bez Waszej pomocy. Dziękujemy, że jesteście z nami! Potrzebujemy jednak jeszcze więcej miejsc dystrybucji, w nowych miejscowościach - tam, gdzie nie ma dostępu do Internetu bądź mieszkańców nie stać na komputer; im dalej od wielkich miast, tym lepiej. Do osób z takich właśnie terenów skierowany jest nasz magazyn.

Dlatego zachęcamy osoby, które chciałyby aktywnie wspierać działania na rzecz środowiska, by przyłączyły się do naszej Paczki Integracji.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na naszym portalu. Prosimy też o kontakt na adres e-mail: paczkaintegracji@integracja.org lub pod nrem tel.: 0801 801 015*.


*koszt połączenia wynosi 0,40 zł brutto
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas