Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

19.08.2020
Autor: M.

Proszę o informację, czy art. 4 ust 1a specustawy w przypadku dorosłych osób niepełnosprawnych mówi o opiece prawnej? Jestem córką niezdolnego do samodzielnej egzystencji ojca, któremu zamknięto placówkę pobytu dziennego. Ja jestem ubezpieczona i wystąpiłam o taki dodatkowy zasiłek, w czasie opieki pozostając we wspólnym gospodarstwie domowym, chcę sprawować opiekę faktyczną zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, nie jestem opiekunem prawnym. ZUS odmawia zasiłku twierdząc, że powinnam być opiekunem prawnym. Przepis nie wymienia opieki prawnej nad dorosłą osobą niepełnosprawną.

Szanowna Pani,

Przepisy przyznają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 4 ust 1 a ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w przypadku zamknięcia szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze z powodu COVID-19, do których uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy oraz funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 4, zwolnionemu od pełnienia służby, z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy do dnia 28 czerwca 2020 r.

Jak wynika z zapisu ww. artykułu mowa jest w tym artykule o ubezpieczonym zwolnionym od wykonywania pracy i funkcjonariuszu, zwolnionym od pełnienia służby, z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną, w związku z COVID-19, nie zaś o osobie (ubezpieczony, funkcjonariusz), która sprawuje opiekę prawną nad dorosłą osobą niepełnosprawną.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas