Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

19 maja – Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit (World IBD Day)

19.05.2020
Autor: inf. prasowa
grafika z napisem world ibd day 19 may makę work! na dole logo efcca po prawej rysunek w kształcie pentelki z ludzi
Make IBD Work! Pracuj z NZJ! – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit (World IBD Day) obchodzonego 19 maja. 
 
World IBD Day został ustanowiony w 2010 roku przez międzynarodową organizację European Federation of Crohn’s & Ulcerative Colitis Associations (EFCCA), która zrzesza stowarzyszenia pacjentów z 39 krajów, m.in. polskie Towarzystwo „J-elita”. Na nieswoiste zapalenia jelit (NZJ): wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C) choruje 3,4 mln osób w całej Europie i co najmniej 60 tys. Polaków. 
 
- Choroba dotyka głównie osoby młode, w wieku produkcyjnym. Wiele z nich boi się, że nie znajdzie pracy lub ją straci. Chcemy pokazać, że dzięki odpowiedniej organizacji w miejscu zatrudnienia, lepszemu zrozumieniu natury choroby i wspierającemu środowisku pacjenci z NZJ mogą pracować i są świetnymi pracownikami – mówi prezes Towarzystwa „J-elita” Agnieszka Gołębiewska. – Wystarczy im tylko stworzyć możliwości, np. pracy zdalnej, elastycznych godzin pracy, czy ułatwić dostęp do toalety. 

Aktywność się opłaca

Aktywność zawodowa opłaca się pacjentom, pracodawcom i państwu. Jak wskazują badania, ma ona pozytywny wpływ na  ogólne samopoczucie chorych. Pracodawcy mogą znaleźć w osobach z NZJ dobrych pracowników, 
a państwo oszczędza na wydatkach socjalnych. Jak wynika z opublikowanego w 2017 r. raportu „Gastroenterologia – finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego”, w 2014 r. łączne wydatki w Polsce ze środków ZUS, budżetu oraz pracodawców na obydwa te schorzenia związane z niezdolnością do pracy przekroczyły 56 mln zł. Tymczasem, jak wykazało badanie przeprowadzone przez EFCCA w latach 2010-2011, co piąty z ponad 6 tys. respondentów zmagających się z NZJ czuł się dyskryminowany w miejscu pracy z powodu choroby. 61 proc. odczuwało stres związany ze zwolnieniem z pracy, a co czwarty słyszał słowa krytyki lub niemiłe komentarze.
 
Tegoroczne obchody Światowego Dnia NZJ z powodu pandemii przeniosły się głównie do internetu, gdzie chorzy m.in. dzielą się swoimi historiami dotyczącymi życia zawodowego.
 
19 maja z tej okazji na fioletowo – międzynarodową barwę NZJ – zostaną podświetlone obiekty na całym świecie, a w Polsce m.in. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Filharmonii w Szczecinie.
 
Nieswoiste zapalenia jelit objawiają się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, przewlekłym zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. To przewlekła choroba, która wiąże się z częstymi pobytami 
w szpitalu. Wielu pacjentów przechodzi operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla części z nich choroba oznacza niepełnosprawność. NZJ dotyka głównie osoby młode, do 35. roku życia, co czwarte zachorowanie przypada na dziecko. 
Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. i jest największą w Polsce organizacją wspierającą chorych na NZJ. Liczy ponad 2,6 tys. członków i ma oddziały w 14 województwach. 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas