Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: Dla kogo dodatkowe punkty w kwalifikacji do żłobka?

02.02.2012
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Od tego roku w Warszawie obowiązują nowe kryteria przyjęcia dziecka do żłobka. Jednym z nich jest niemożność samodzielnego sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem do lat trzech – z powodu pracy, nauki bądź niepełnosprawności. Jedno z pytań w elektronicznym formularzu zgłoszeniowym budzi wątpliwość, czy rodzic może wymagać preferencyjnego traktowania, jeśli jest pracującą osobą z niepełnosprawnością.

- Maksymalnie można zdobyć 100 punktów, ubiegając się o miejsce dla dziecka w żłobku. Pierwszeństwo przyjęcia mają osoby, które uzyskają największą liczbę punktów. W przypadku takiej samej ilości punktów decyduje kolejność zgłoszenia, czyli logowania. Kryteria są następujące: zamieszkanie w Warszawie; praca, nauka bądź niepełnosprawność rodziców; odprowadzanie podatków na rzecz m. st. Warszawy. Za każde kryterium dostaje się 27 punktów. Dodatkowe 6 punktów można dostać, gdy dziecko uczęszcza już do żłobka, 4 - jeśli w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością, tyle samo, jeśli rodzina ma nadzór kuratora, zaś 5 punktów dostanie rodzina wielodzietna, która ma przynajmniej troje dzieci – wyjaśnia Bożena Przybyszewska, dyrektor Zespołu Żłobków m.st. Warszawy.

Nasz czytelnik zwrócił uwagę, że w formularzu, w rubryce status zatrudnienia są do wyboru cztery możliwości: pracuje, uczy się, niepełnosprawny, bezrobotny. Można zaznaczyć tylko jedną z nich. - Niepełnosprawny - czy to rodzaj pracy? Niestety nie można było  zaznaczyć opcji: pracuję i jestem osobą niepełnosprawną. Czyżby  osoby przygotowujące treść tego formularza twierdziły, że wszystkie  osoby niepełnosprawne nie pracują? To pewien rodzaj dyskryminacji. Sam jestem osobą niepełnosprawną (niewidomą) II grupy inwalidzkiej (stopień umiarkowany) i pracuję – pisze czytelnik.

Przybyszewska zgadza się, że to nie jest adekwatne sformułowanie. - Rzeczywiście, tu bardziej chodzi o to, że rodzic nie może sprawować opieki. Dziękuję za zwrócenie na to uwagi, poprawimy formularz – mówi. – Ale to i tak nie ma żadnego znaczenia dla punktacji – dodaje.

W ocenie dyrekcji Zespołu Żłobków rodzic z niepełnosprawnością nie może ubiegać się o preferencyjne warunki przyjęcia dziecka do placówki z powodu bycia osobą niepełnosprawną, która pracuje. – Trudno tu mówić o dyskryminacji, jednakowe zasady zostały wprowadzone uchwałą Rady Miasta i nie widzimy podstaw prawnych do uznania w tym fakcie nierównego traktowania – mówi Przybyszewska.

Na podobnym stanowisku stoi Rzecznik Praw Obywatelskich. - Opisany przez Pana sposób sformułowania pytania w formularzu z pewnością nie jest optymalny, ale wydaje się, że nie może on zostać uznany za dyskryminujący. Treść pytania powinna być bowiem odczytywana w kontekście obowiązujących kryteriów rekrutacji. Sposób ich konstrukcji wskazuje zaś, że tyle samo punktów otrzymuje każde dziecko, którego rodzic (opiekun) spełnia co najmniej jedno z przewidzianych wymogów – pisze Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w odpowiedzi na list naszego czytelnika.

Komentarz

  • jestesmy w takiej sytuacji
    rodzice
    19.02.2016, 23:43
    Ciekawe, czy nasze dziecko się dostanie do żłobka?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas