Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MRPiPS odpowiada na pytania dotyczące otwarcia placówek dziennego pobytu

21.05.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: www.gov.pl
osoba ugniata ciasto nie widać jej twarzy
Od 25 maja będą mogły zostać otwarte placówki dziennego pobytu przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i reżimu sanitarnego. Ostateczne decyzje o otwarciu placówek będą zależały od sytuacji epidemiologicznej i będą podjęte przez wojewodów.
 
Placówki, które będą mogły wznowić działalność od 25 maja to:
 • placówki wsparcia dziennego, 
 • dzienne domy i kluby seniora, 
 • dzienne domy pomocy, 
 • środowiskowe domy samopomocy, 
 • kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, 
 • warsztaty terapii zajęciowej,
 • podmioty zatrudnienia socjalnego.
Priorytetem – jak podkreśla w swoim komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – jest przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników oraz kadry placówek.
 

Decyzja należy do wojewody

Ostateczną decyzję o otwarciu ośrodków zawsze podejmował będzie wojewoda.
 
MRPiPS podkreśla, że warto zorganizować pracę w grupach, wcześniej ustalając liczbę uczestników. Posiłki powinny odbywać się także z podziałem na grupy przy użyciu jednorazowych sztućców i talerzy. Konieczna jest dezynfekcja stolika po każdej osobie jedzącej posiłek. Warto zrezygnować z zajęć poza ośrodkiem, pozostając tylko na jego terenie. Warto też zakazać wstępu na teren ośrodka osobom, których obecność nie jest konieczna do jego prawidłowego funkcjonowania.
 
Ministerstwo rekomenduje zabezpieczenie w środki ochrony indywidualnej wszystkich pracowników. Ochronę ust i nosa powinni stosować wszyscy prowadzący treningi i zajęcia.
 
Do placówki będą mogły przychodzić tylko osoby zdrowe, nie wykazujące jakichkolwiek symptomów choroby. Jeśli podczas pobytu w placówce wystąpią niepokojące objawy, należy odizolować tę osobę od pozostałych i powiadomić rodzinę oraz odpowiednie służby.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Serce mi pęka,nie pomagają leki — nikt.
  Matka
  21.05.2020, 18:15
  Co teraz mam robić przez dwa lata syn uczęszczał do DDW w innym powiecie, placówka ta została przekształcona na ŚDS i starosta nie wyraził zgody na finansowanie uczestników z innych powiatów, były to dzieci powyżej 25 go roku życia wielorako upośledzeni. Kilka uczestników odpadło — obecnie mój syn ma depresję, męczę się 24 godz. na dobę nikt mi nie pomoże, całymi nocami świecę światło, bo ma lęki i płacze. Wszystko to stało się gdy przestał jeździć do placówki z powodu Wirusa, syn ma 34 lata z głębokim upośledzeniem umysłowym nie mówi. Od trzech tygodni nie śpi i ja razem z nim, bo się nie da. Nie wyobrażam sobie dalszego życia jeżeli nie będzie wychodził, bo nie ma gdzie, a on przecież tego nie zrozumie, ja w domu nie zapewnie mu różnych rozrywek do których był przyzwyczajony. Proszę o pomoc bo nie mam siły jak pomóc temu niepełnosprawnemu a zarazem najukochańszemu mojemu dziecku.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas