Przejdź do treści głównej

Godne życie po śmierci rodziców? To możliwe dzięki Kręgom Wsparcia. Obejrzyj historię Kamili

Kamila ma niepełnosprawność intelektualną. Jej rodzice nie żyją, siostra mieszka w Rzeszowie. Kobieta wiedzie normalne życie: mieszka w swoim domu, uczy się zawodu krawcowej, otrzymuje też wsparcie od asystentek w codziennym funkcjonowaniu. Obecne niezależne życie Kamili jest możliwe, dzięki Kręgowi Wsparcia PSONI w Jarosławu. Kręgi Wsparcia istnieją w ośmiu miejscowościach w Polsce i tworzą pilotażowy model pn. „Bezpieczna przyszłość osób z niepełnosprawnością intelektualną”.

Model Bezpiecznej przyszłości jest kompleksową koncepcją wsparcia środowiskowego osób z niepełnosprawnością intelektualną w ich miejscu zamieszkania – społeczności lokalnej. Propagują godne i niezależne życie osób z niepełnosprawnością intelektualną, są również realną odpowiedzią na zapisy Konwencji OZN o prawach osób z niepełnosprawnościami. Projekt Bezpieczna przyszłość koncentruje się na stworzeniu systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością w ich naturalnym środowisku życiowym, jest więc szansą na proces deinstytucjonalizacji.

W każdej z 8 społeczności zostało utworzonych przez organizację pozarządową ok. 8-10 Kręgów Wsparcia wokół 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Każda z tych osób wraz z rodziną lub asystentem opracuje swój plan na przyszłość, który uwzględnia m.in. aspekty finansowe, mieszkaniowe, związane ze stanem zdrowia i funkcjonowania w społeczności lokalnej. Przykładem funkcjonowania w Kręgu Wsparcia jest Kamila.

Więcej filmów możesz obejrzeć na profilu Kręgów Wsparcia na YouTube.com.


Projekt wspólnie realizują: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (Lider), Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS,  Stowarzyszenie Tęcza, Uniwersytet Warszawski. Na poziomie lokalnym w 8 społecznościach partnerami są: Stowarzyszenie Horyzont, Gmina i Miasto Goleniów, Powiat Jarosławski, Powiat Olsztyński, Powiat Ostródzki, Gmina Nidzica, Gmina Miasto Elbląg, Gmina Suwałki, Gmina Miasta Gdańsk.

Więcej na stronie projektu: kregiwsparcia.pl.

 

Komentarz

  • To budujace.
    Anna
    12.06.2020, 12:39
    Witam. Dobre rozwiązania idą w parze z poszanowaniem i dobrą organizacją, a tym samym możliwościami jakie daje taka organizacja. Jestem ciekawa, czy to dotyczy tylko tych konkretnych przypadków, czy innych osób także. Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas