Przejdź do treści głównej

Godne życie po śmierci rodziców? To możliwe dzięki Kręgom Wsparcia. Obejrzyj historię Kamili

Kamila ma niepełnosprawność intelektualną. Jej rodzice nie żyją, siostra mieszka w Rzeszowie. Kobieta wiedzie normalne życie: mieszka w swoim domu, uczy się zawodu krawcowej, otrzymuje też wsparcie od asystentek w codziennym funkcjonowaniu. Obecne niezależne życie Kamili jest możliwe, dzięki Kręgowi Wsparcia PSONI w Jarosławu. Kręgi Wsparcia istnieją w ośmiu miejscowościach w Polsce i tworzą pilotażowy model pn. „Bezpieczna przyszłość osób z niepełnosprawnością intelektualną”.

Model Bezpiecznej przyszłości jest kompleksową koncepcją wsparcia środowiskowego osób z niepełnosprawnością intelektualną w ich miejscu zamieszkania – społeczności lokalnej. Propagują godne i niezależne życie osób z niepełnosprawnością intelektualną, są również realną odpowiedzią na zapisy Konwencji OZN o prawach osób z niepełnosprawnościami. Projekt Bezpieczna przyszłość koncentruje się na stworzeniu systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością w ich naturalnym środowisku życiowym, jest więc szansą na proces deinstytucjonalizacji.

W każdej z 8 społeczności zostało utworzonych przez organizację pozarządową ok. 8-10 Kręgów Wsparcia wokół 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Każda z tych osób wraz z rodziną lub asystentem opracuje swój plan na przyszłość, który uwzględnia m.in. aspekty finansowe, mieszkaniowe, związane ze stanem zdrowia i funkcjonowania w społeczności lokalnej. Przykładem funkcjonowania w Kręgu Wsparcia jest Kamila.

Więcej filmów możesz obejrzeć na profilu Kręgów Wsparcia na YouTube.com.


Projekt wspólnie realizują: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (Lider), Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS,  Stowarzyszenie Tęcza, Uniwersytet Warszawski. Na poziomie lokalnym w 8 społecznościach partnerami są: Stowarzyszenie Horyzont, Gmina i Miasto Goleniów, Powiat Jarosławski, Powiat Olsztyński, Powiat Ostródzki, Gmina Nidzica, Gmina Miasto Elbląg, Gmina Suwałki, Gmina Miasta Gdańsk.

Więcej na stronie projektu: kregiwsparcia.pl.

 

Komentarz

  • Wspaniałe
    Jerzy
    12.06.2020, 10:43
    To bardzo budujące, że w naszym kraju są ludzie, którzy pomagają innym, słabszym z niepełnosprawnościami...

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas