Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Edukacyjna zabawa w parku skansenu w Szymbarku dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami

27.05.2020
Autor: inf.pras., fot. Barbara Zasowska/Park Etnograficzno-Edukacyjny
prosta, okrągła, drewniana chata na środku zdjęcia wśród zieleni.

Skansen w Szymbarku zaprasza do udziału w zabawie w parku edukacyjnym, znajdującym się obok ścieżki pieszo-rowerowej Gorlice-Szymbark w południowej Polsce. Park zaprojektowano w celu edukacji, rekreacji oraz integracji sensorycznej oraz z myślą o potrzebach rozwojowych dzieci i osób z niepełnosprawnościami.

Park edukacyjny to miejsce, gdzie nie tylko można zobaczyć zrekonstruowane obiekty. Wiele z nich można poznać przez dotyk, słuch i zapach. Projektowane elementy nawiązując do tradycyjnych obiektów ludowych, mają za zadanie uczyć zabawą. W ten sposób można poznać dawne urządzenia oraz funkcjonowanie maszyn i narzędzi występujących niegdyś na pograniczu polsko-słowackim. W parku zbudowano wiatrak do mielenia zboża na mąkę, koło wodne, kierat do napędzania maszyn rolniczych, miech kowalski z paleniskiem, maselnicę, koło deptakowe i wiele innych ciekawych obiektów.

widok na okrągły drewniany dom, mostek nad małym oczkiem wodnym, rząd różnych zwierząt namalowanych na deskach

Zabawa w takim obiekcie pomaga poznawać i postrzegać świat poprzez zmysły. Park dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wózków dziecięcych: wygodne parkowe ścieżki ułatwią spacery, a tablice informacyjne poszczególnych obiektów są dostępne także dla niewidomych (wiadomości w alfabecie Braille’a).

droga dla zwiedzających prowadząca przez skansen

„Edukacyjny park historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko-słowackim” zrealizowano w ramach Projektu „Muzea otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Więcej informacji na stronie skansenu.

duże drewniane koło

plakat zachęcający do odwiedzin w parku w Skansenie. na plakacie osoby z niepełnosprawnością i pełnosprawne na tle wiejskiej chaty w skansenie

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas