Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Urlop pracownika niepełnosprawnego ze znacznym stopniem

09.07.2020
Autor: P.

Chciałabym otrzymać informację dotyczącą urlopu jaki ma pracownik niepełnosprawny ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Głównie chciałabym uzyskać informacje o tym dodatkowym, czyli tych 10 dni, czy one są ogólnie dodatkowe w każdym dniu, czy tylko jeżeli wyjeżdżam na rehabilitację/turnus, bo muszę okazać zaświadczenie w jaki sposób go wykorzystałam? 

Szanowna Pani,

Do urlopu dodatkowego stosuje się takie same zasady jak do urlopu wypoczynkowego. Przede wszystkim nie ma obowiązku wykorzystywania go na zabiegi rehabilitacyjne. Pracownik decyduje sam, w jaki sposób go wykorzysta i nie musi przedstawiać żadnych zaświadczeń na co został wykorzystany urlop dodatkowy.

Jednakże w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy pracownik ma prawo korzystać z uprawnień wynikających z art. 20 ust 1 pkt 1 i 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej tj. płatnego zwolnienia od pracy z zachowaniem pełnego prawa do wynagrodzenia, przy spełnieniu przesłanek uprawniających do korzystania z tego zwolnienia (a nie z urlopu dodatkowego).

Wskazuję przy tym, że zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Oznacza to, że prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu (na umowę o pracę) roku po dniu zaliczenia go do jednego z dwóch wskazanych stopni niepełnosprawności. Ponadto zgodnie z art. 20c  w związku z art. 2a ww. ustawy osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze odpowiednio od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Kluczowym jest więc kwestia przedstawienie pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, nie zaś samo posiadanie orzeczenia np. od wielu lat.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas