Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Brak uznania za osobę niepełnosprawną. Co robić?

08.06.2020
Autor: T.

Grupę niepełnosprawności posiadam od 2009-2011 r. w stopniu umiarkowanym 0-2P, potem od 2012-2020 r. do kwietnia w stopniu lekkim symbol 0-2P. Złożyłem wniosek o wydanie orzeczenia i teraz 28.05.2020 r. otrzymałem pismo. Orzeczenie o niepełnosprawności: 1. Nie zaliczyć do stopnia niepełnosprawności. Chodzę na terapię do poradni uzależnień w Gołdapi od lutego 2019 r. do chwili obecnej, choruję na depresję, padaczkę. Mam liczne wypisy ze szpitala psychiatrycznego, i tam opisane są zaburzenia osobowości, uszkodzony układ centralny i ośrodkowy nerwowy itd. Bardzo proszę o pomoc, co ja mogę zrobić i jak to możliwe, że ktoś chory na choroby psychiczne został pozbawiony w ogóle grupy, którą posiadał prawie 12 lat? Co ja mam zrobić i czy jakieś dokumenty nowe dołączyć?

Szanowany Panie,

Nie wiem, jak wyglądała treść Pana wniosku i załączone do niego dokumenty, jednakże w odwołaniu zalecam bardzo dokładnie opisać spełnienie przesłanek uprawniających do uzyskania stopnia niepełnosprawności.   

Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. Ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. i tak np. do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą być zaliczone trzy grupy osób z naruszoną sprawnością organizmu tj.: niezdolne do pracy, zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Więcej informacji na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Powyżej opisane kwestie stanowią o przesłankach przyznania określonego stopnia niepełnosprawności. Dlatego osobiście jestem zwolennikiem składania do Powiatowego/Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności wniosku o przyznanie stopnia niepełnosprawności, który w pełni opisuje schorzenie od strony medycznej (wraz z potwierdzającymi to zaświadczeniami), oraz który wskazuje w jaki sposób (z jakich przyczyn) osoba jest niezdolna do pracy, zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, lub że wymaga czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych, itp.

Chodzi więc tu o pełen opis funkcjonowania osoby, poparty dokumentacją medyczną. W Pana obecnej sytuacji należy sporządzić odwołanie wg zasad jak podałem powyżej (dokładny opis schorzeń wraz z potwierdzającymi to dokumentami medycznymi).   Zalecam też dokładnie i wnikliwie zapoznać się z uzasadnieniem decyzji. Tam znajdują się podane przyczyny niezaliczenia do stopnia niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas