Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Otworzyć serce na miłość

13.03.2012
Autor: Janka Graban
Źródło: inf. własna

Integracja, wspólnie z portalami 4girls.pl oraz We-Dwoje.pl, ma zaszczyt patronować medialnie pełnej ciekawych zwrotów akcji, napisanej lekko i przystępnie książce Anny Łaciny „Telefony do przyjaciela” – niezwykłej opowieści o pierwszych uczuciach i wyborach ostatecznych.

„Telefony do przyjaciela” to literackie zaproszenie do świata odwiecznych wartości; opowieść o tym, że bez poszukiwania i dążenia do miłości, która otwiera serca, uczy przyjaźni i solidarności, życie traci sens – staje się jedynie bezcelową egzystencją.

Książka opowiada o dwóch siostrach – Ani i Marzenie. Jedna z nich nie wyobraża sobie życia bez sportu, świetnie pływa i żegluje, druga woli szachy i komputer. Jedna flirtuje i łamie serca, druga nieśmiało czeka na wielką miłość. Jedna z nich jest niepełnosprawna. Łączy je uczucie do tego samego chłopaka.

Każdy ma jakieś ograniczenia

Temat dysfunkcji jednej z głównych bohaterek, choć wciąż jeszcze rzadki, przedstawiony został w powieści naturalnie, w sposób nie napuszony ani litościwy. Nie jest to jednak wcale książka o niepełnosprawności. –  Raczej o zwyczajnym życiu, w którym każdy uczestniczy na swój sposób; każdy ma jakieś ograniczenia – niektóre są poparte orzeczeniem, niektóre widoczne, inne nie, ale w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy tacy sami i zarazem każdy jest inny, odmienny, gdzieś niesprawny, gdzieś sprawny – wyjaśnia autorka.

Celowo nie podajemy, jaką niepełnosprawność posiada jedna z głównych postaci powieści, aby czytelnicy mogli sami przekonać się, że naprawdę nie ma ona znaczenia, które chcemy jej przypisywać w codziennym życiu.

Okładka książki
Anna Łacina, "Telefony do przyjaciela", wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2012

Pisarka – z wykształcenia biolog, osoba dociekliwa, potrafiąca pytać i poszukiwać odpowiedzi na pytania – znakomicie uporała się z tematem. Choć, jak przyznaje, nie było to łatwe zadanie.
– Była to najtrudniejsza z pisanych przeze mnie książek – i wcale nie ze względu na konieczność zapoznania się z tematyką wybranej dysfunkcji, tylko dlatego, że już po rozpoczęciu pisania dodatkową "atrakcją", "umilającą" mi pracę, była konieczność walki z naszą Narodową Fikcją Zdrowia – wyznaje pisarka. – Mam w tej chwili za ścianą, w pokoju obok, osobę chorą i – co ciekawe – schorzenia, które dotknęły tę osobę, z medycznego punktu widzenia jakoś łączą się z tematami, które musiałam przekopać, przygotowując się do pisania "Telefonów do przyjaciela". Ale pomysł na książkę był dużo wcześniej – zaznacza.

Mądra dyskusja

Powieść skierowana jest do osób od 14. roku życia, jednak zainteresuje także starszych czytelników. Jest odpowiednia do  indywidualnej lektury, ale także do wspólnego czytania – aby dzielić się wrażeniami i dyskutować nad opisanymi problemami. Bowiem – przy całej lekkości pióra autorki i sprawności w budowaniu fabuły – książka ta wymaga czytelniczych interakcji; rozmów z innymi ludźmi, rodzinnych dyskusji, również mądrej kłótni w obronie własnych życiowych pryncypiów.

„Telefony do przyjaciela” to powieść o pierwszych miłosnych uniesieniach, o czułych i nieczułych pocałunkach, które zawsze smakują, o miłości, do której trzeba dojrzeć, aby ją przyjmować i dawać. Każde pokolenie musi tę lekcję przerobić samodzielnie, z własnymi emocjami i na własnym sercu. Tylko niektórzy zdają ten najważniejszy egzamin i kochają na całe życie; na dobre i na złe. Ale to już temat na inną literaturę.


Uwaga! Od wydawnictwa Nasza Księgarnia otrzymaliśmy pięć darmowych egzemplarzy polecanej powieści. Rozlosujemy je wśród Czytelników magazynu Integracja, którzy wezmą udział w konkursie telefonicznym. Szczegółowe informacje pojawią się w numerze 2/2012 naszego pisma, który ukaże się już na wiosnę.


Krótka nota biograficzno-literacka

Anna Zgierun-Łacina – autorka serii bajek edukacyjnych, opowiadań fantastycznych i powieści obyczajowych. Urodziła się w Toruniu, gdzie ukończyła Wydział Biologii i Nauk o Ziemi (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Do 1997 roku pracownik naukowo-dydaktyczny w Pracowni Genetyki UMK w Toruniu, do roku 2007 zajmowała się nauczaniem angielskiego i biologii w Poznaniu, a latach 2008-2010 była wydawcą i autoryzowanym dystrybutorem słownika polsko-arabskiego i innych publikacji lingwistycznych.

Publikuje jako Anna Zgierun (fantastyka, książki dla dzieci młodszych) i jako Anna Łacina (powieści obyczajowe).

Wydane powieści:
„Sześć Dominika”, 2008 Replika
„Czynnik miłości”, 2010 Nasza Księgarnia
„Kradzione róże”, 2010 Nasza Księgarnia
"Telefony do przyjaciela", 2012 Nasza Księgarnia

Wyróżnienia:
„Inwazja wirusów” uzyskała wyróżnienie IBBY "Dziecięcy Bestseller Roku 2007"za „udane połączenie treści dydaktycznych z dynamiczną szatą graficzną”, a w 2009 wraz z „Wielkim Napadem” znalazła się wśród 10 ulubionych książek dzieci i młodzieży prezentowanych w serwisie www.republikadzieci.pl.
„Czynnik miłości” otrzymał wyróżnienie IBBY „Książka Roku 2010”, a „Kradzione Róże” zajęły III miejsce w plebiscycie "Książka na lato 2011", organizowanym przez portal „Przy Kominku”.

Wszystkim zaciekawionym opisem książki "Telefony do przyjaciela" polecamy pierwszą, przedpremierową recenzję, autorstwa Marii Ulatowskiej. Warto odwiedzić także: stronę Anny Zgierun-Łaciny i profil autorki w serwisie Facebook.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • "Telefony do przyjaciela" Anna Łacina
    myszka szara
    11.03.2013, 15:06
    Przeczytałam, świetna! Polecam! Warto, warto! Nie mogłam się oderwać. To książka o mnie, o nas!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas