Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Projekt filmowy niepełnosprawnych mieszkańców wyspy Anglesey

23.11.2004

Grupa niepełnosprawnych filmowców z walijskiej wyspy Anglesey postanowiła wyprodukować film edukacyjny na temat barier, z którymi mają do czynienia w miejscu pracy.

Projekt realizowany jest w ramach projektu Stars Above (Ponad Gwiazdy), prowadzonego przez organizację osób niepełnosprawnych TARAN Disability Forum.
Przy tworzeniu filmu bierze udział 10. osobowa grupa osób niepełnosprawnych. Większość z nich jest bezrobotna. Są wśród nich osoby korzystające z wózków inwalidzkich, cierpiące na padaczkę i z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Dzięki projektowi mogły one zdobyć wiedzę z zakresu pisania scenariusza, reżyserii, produkcji filmowej itp.
Twórcy filmu mają nadzieję, że film uświadomi odbiorcom trudności, na jakie narażone są osoby niepełnosprawne, a także zwróci uwagę opinii publicznej na przeszkody, które powstrzymują te osoby od pełnego udziału w życiu społecznym. June Roberts z organizacji TARAN podkreśla, że celem było podniesienie społecznej wiedzy na temat braku odpowiednich możliwości pracy dla młodych osób niepełnosprawnych.
Film ma także pomóc młodym niepełnosprawnym ludziom w zdobyciu nowych, przydatnych w zdobyciu zatrudnienia umiejętności.
TARAN Disability Forum zamierza dystrybuować film wśród zainteresowanych instytucji i organizacji.
Stworzenie filmu było możliwe dzięki dotacji 10 000 funtów z funduszu przeznaczonego na obchody Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003, którym administruje brytyjski Departament Pracy i Świadczeń (Department for Work and Pensions).
Nagrywanie filmu zakończy się w sierpniu, a kaseta video wydana zostanie w październiku.
Organizacja TARAN Disability Forum została założona 10 lat temu przez June i Kena Roberts w celu zapewnienia szkolenia osobom niepełnosprawnym i pośrednictwa pracy. Nazwa TARAN jest skrótem od hasła "TARgetting people with a disability on Anglesey" (Docieranie do osób niepełnosprawnych na Anglesey). Organizacja prowadzi także infolinię dla osób niepełnosprawnych pod nazwą TARAN Information Service. Więcej informacji: http://www.anglesey.gov.uk/english/council/social/taran/
Informacje o obchodach Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych w Wielkiej Brytanii http://www.disability.gov.uk/euro/euro.html

Opracowanie: Joanna Pertkiewicz na podst. Disability film shows barriers, BBC News UK Edition, 13 maja 2003.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy marihuana lecznicza powinna być dostępna dla pacjentów w Polsce?

Biuletyn