Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka wytchnieniowa, asystent osobisty, usługi opiekuńcze i centra opiekuńczo-mieszkalne. Jak epidemia wpłynęła na realizację tych programów?

03.06.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
mężczyzna o kuli i kobieta zgarbiona starsza obok niego z psem idą ulicą tyłem do obiektywu
- Osoby z niepełnosprawnością, ich opiekunowie i organizacje podkreślają jedną rzecz. To jest pierwszy rząd, który w tak kompleksowy i dogłębny sposób podszedł do sprawy osób niepełnosprawnych – powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
 
Dowodem na to mają być m.in. programy realizowane z Funduszu Solidarnościowego, którego budżet w tym roku to prawie 10 miliardów złotych. 
 
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej 3 czerwca, kierująca resortem Marlena Maląg i wiceminister Paweł Wdówik poinformowali o realizacji programów finansowanych z Funduszu Solidarnościowego. Prawie połowę – bo  ponad 4,5 miliarda złotych ma zostać przekazane na świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tzw. 500 plus dla osób z niepełnosprawnością. 

Około 200 milionów na programy 

Oprócz tego, jak wskazała Minister Maląg, z Funduszu będą finansowane takie programy jak „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej”, „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne”, „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” i „Opieka Wytchnieniowa”. 
 
Na te dwa pierwsze programy zostanie przeznaczone w sumie 150 milionów złotych, 70 mln na centra opiekuńczo-mieszkalne, a 80 na usługi asystenckie. Te programy dopiero czekają na swoje rozstrzygnięcie. Bardziej zaawansowane są prace nad dwoma pozostałymi. 
 
W tym roku – jak poinformowała minister Marlena Maląg – do udziału w programie dotyczącym usług opiekuńczych przystąpiło 235 gmin, które w sumie otrzymają na realizację tego celu 25 milionów złotych. O 3 miliony więcej rząd przeznaczy na opiekę wytchnieniową. Realizacją tej usługi było w tym roku zainteresowanych 359 gmin i powiatów. Jak poinformował pełnomocnik Wdówik, ten program został poddany znacznym ulepszeniom. 

Łatwiejszy dostęp do opieki wytchnieniowej 

- Dlatego druga edycja powstała w elastyczny sposób i jest oparta na wsłuchaniu się w głosy osób z niepełnosprawnością, opiekunów, organizacji pozarządowych i samorządów – tłumaczył wiceminister Wdówik. – „Wypięliśmy” program z ram ustawy o pomocy społecznej. Nie będzie wywiadu środowiskowego, dodatkowej formalnej procedury – dodał Paweł Wdówik.
 
Pełnomocnik podkreślił, że skróci się ścieżka dostępu do korzystania z opieki wytchnieniowej. Prostsze będzie też przygotowanie dokumentów. Na przykład dokument określający zakres niepełnosprawności nie musi być już wypełniany przez lekarza specjalistę. Ponadto, za namową organizacji pozarządowych, tak zmodyfikowano program, by mogli z niego skorzystać opiekunowie osób z autyzmem. 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Asystenci?
    Agat
    04.06.2020, 10:33
    Jak załatwić asystentów tylko do wnoszenia i znoszenia osoby na wózku? Chodzi o usługi dofinansowane, nie prywatne.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas