Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kiedy będzie można odwiedzić bliską osobę w domu pomocy społecznej?

04.06.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. freeimages.com
babcie siedzi na wózku i czyta przytulonej do niej dziewczynce książkę
Odizolowanie mieszkańców domów pomocy społecznej od kontaktów z rodzinami, a także brak możliwości opuszczenia placówki choć na chwilę z powodu pandemii koronawirusa staje się coraz bardziej uciążliwe dla ich rodzin i ich samych.
 
„Chciałabym się dowiedzieć, kiedy zostaną otwarte DPS-y, a przynajmniej te, w których nie było zachorowań np. w województwie pomorskim. Moja mama przebywa w jednym z takich domów i bardzo chciałybyśmy się spotkać. Na pewno nie ja jedna tęsknię za spotkaniem z najbliższą mi osobą, wiadomo, że takich rodzin jest bardzo dużo. Może wystarczyłoby chociaż pozwolić na wyjście mieszkańcom. Oni też mają tego dosyć” – pisze Czytelniczka do naszej redakcji.
 
Zwróciliśmy się zatem z pytaniem do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, kiedy może zostać otwarta możliwość odwiedzin w domach pomocy społecznej.
 
- W związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju, priorytetem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest zapewnienie stosownej pomocy i ochrony osobom niepełnosprawnym i niesamodzielnym, wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W sposób szczególny traktowane są zagadnienia związane z bezpieczeństwem mieszkańców domów pomocy społecznej – odpowiedział nam przedstawiciel biura prasowego resortu pracy.
 
Podkreśla także znaczenie doświadczenia w tym obszarze innych krajów, gdzie wirus rozprzestrzenia się najszybciej w tego typu placówkach, które są potencjalnie największymi ogniskami zakażeń.
 
- Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pozostaje w stałym kontakcie z wojewodami, którzy na podstawie art. 22 pkt. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, nadzorują realizację zadań samorządu gminnego, powiatowego i województwa, w tym nad jakością działalności jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz nad jakością usług, dla których zostały określone standardy. Wojewodowie, po przeanalizowaniu sytuacji epidemicznej na danym terenie, będą kontaktować się z organami prowadzącymi domy pomocy społecznej w celu stopniowego umożliwiania odwiedzin mieszkańców  tych jednostek – konkluduje przedstawiciel ministerstwa.
 
 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Tu się zaczyna robić dramat
  Tommy
  10.07.2020, 00:38
  Czy może ktoś przerwać ten absurd zwany "pandemią"? Przecież już każdy widzi, że to jest dezinformacja, a nie żadna epidemia, a koronawirusy były, są i będą. Czy "państwo", tylko dla zachowania swojej powagi, nie przyznania się, że dało się oszukać i wkręcić w "mistyfikację" WHO i dalej będzie brnąć w ten obłęd?
  odpowiedz na komentarz
 • Dla bezpieczństwa mieszkańców
  obcy32
  08.07.2020, 00:25
  W naszym DPS są cztery osoby które opuszczały dom na spacer do parku nad jezioro czy do osiedlowego sklepiku niestety trzeba było to ograniczyć bo covid Personel może korzystać ze wszystkich poluzowanych obostrzeń ale nie mieszkaniec Nie bo no właśnie BO
  odpowiedz na komentarz
 • siedzimy w dps konstancin 4 miesiace ile mamy czekac az nas wypuszcza
  mieszkancy dps
  02.07.2020, 11:06
  kiedy beda otwarte dps
  odpowiedz na komentarz
 • Nie umrą na koronawirusa tylko z tęsknoty
  Ala
  27.06.2020, 17:24
  Jestem przerażona sytuacją w DPS, ludzie zamknięci,bez odwiedzin, przepustek, wyjść, Zostali zapomnieni przez państwo, Należy podkreślić ,że w DPS nie mieszkają tylko osoby starsze, mieszkają różnym wieku, Jak wytłumaczyć osobie intelektualnie niepełnosprawnej obecną sytuację,Do tej pory miała regularne odwiedziny,wyjazdy na przepustki nagle to się skończyło,Starn zdrowia się pogarsza nie tylko psychiczny, również somatyczny,Wkrada się tęsknota,wycofanie, człowiek gaśnie,a może o to chodzi?Gdzie sens i logika aby DPS były zamknięte? Przecież personel korzysta z dobrodziejstw wszystkich poluzowan,,Nie tędy droga ,mieszkaniec z DPS na przepustce nie będzie leciał samolotem,nie pójdzie do kina,baru, ten czas wykorzysta to z rodziną,Jeżeli tak chronione są DPS to pytam dlaczego można przyjmować nowych mieszkańców,dlaczego personel idzie do domu,?, Dzwoniłam do różnych instytucji nikt nie umiał mi pomóc,gdzie w tej sytuacji jest krajowy mechanizm prewencji gdzie łamane są prawa osób niepełnosprawnych, bezbronnych .
  odpowiedz na komentarz
 • areszt domowy w DPS
  Alinka
  26.06.2020, 12:21
  Pensjonariusze DPS ponad 3 miesiące trzymani są w zamknięciu bez możliwości odwiedzin bliskich, wysłania paczki, czy wyjścia np. do lekarza czy fryzjera. To ograniczenie praw obywatelskich bez wyroku. Nawet więźniom pozwala się na widzenia z bliskimi i paczki od nich. Starszy i niedołężny człowiek nie może być niewolnikiem.
  odpowiedz na komentarz
 • Trwa to już zbyt długo!
  Ela
  04.06.2020, 11:27
  Czekam na to z niecierpliwością. Trwa to już zbyt długo a ja bardzo potrzebuję kontaktu z bliską mi osobą.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas