Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kłopot z właścicielem wynajmowanego mieszkania

15.07.2020
Autor: J.

Wynajmuję dwa pokoje domku jednorodzinnego. Właściciel bez konsultacji ze mną wchodzi do tych pomieszczeń i narusza moje rzeczy prywatne. W kwietniu nie korzystałem z tego mieszkania ponieważ osoba zamieszkująca z właścicielem, miała podejrzenie zarażenia Covid-19. W moim przypadku zakażenie tym wirusem groziłoby śmiercią. Nie płaciłem za ten miesiąc, kiedy mnie tam nie było. Umowę mamy podpisaną na kwotę 1100 zł, właściciel jednak twierdzi, że jestem zobowiązany do płacenia 1500 zł, bo tak mu mówiłem. Chciałbym zabrać swoje rzeczy i opuścić ten lokal, jednak właściciel zagroził, że uniemożliwi mi to, ponieważ nie zapłaciłem mu za kwiecień. Jestem osobą niepełnosprawną i obawiam się o swoje bezpieczeństwo, kiedy podejmę próbę opróżnienia wynajmowanego lokalu. Czy właściciel ma prawo zatrzymać moje rzeczy?

Szanowny Panie,

Właściciel mieszkania nie ma prawa naruszać samowolnie miejsca Pana zamieszkania (wynajmowanych pomieszczeń). Nie uprawnia go do tego bycie właścicielem. Dokonując wejścia bez Pana zgody, narusza warunki umowy najmu, a przede wszystkim narusza tzw. posiadanie lokalu przez Pana, które uprawnia Pana do niezakłóconego korzystania z wynajmowanego lokalu.

Nie rozstrzygnę kwestii płatności za lokal, albowiem wymaga to zapoznania się z treścią zawartej przez Pana umowy najmu. Sam stan pandemii Covid-19 i niezamieszkiwanie w lokalu nie jest jednak podstawą do niepłacenia czynszu za wynajmowany lokal.

Właściciel nie ma prawa siłą zatrzymać ani Pana, ani Pana rzeczy. Pan natomiast musi procedować wyprowadzkę zgodnie z zapisami umowy najmu (np. poprzez wypowiedzenie umowy). Jak właściciel będzie uważał, że jest mu Pan winien jakieś środki pieniężne za wynajem, to będzie mógł wystąpić z roszczeniem o nie na drogę sądową.  

Zalecałbym skorzystanie z darmowych porad prawnych, aby móc na bieżąco konsultować rozwój sprawy z prawnikiem.

W zakresie umów najmu często dochodzi do sporów między najemcą i wynajmującym. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze dążenie do pogodzenia interesów obu stron.

Wskazuję ponadto, że Pana prawa jako najemcy lokalu są obszernie opisane w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2020 r., poz. 611).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas