Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę pracować na dwa etaty?

19.08.2020
Autor: A.

Czy osoby z grupą inwalidzką mogą pracować na 2 etaty? Powiedzmy od pon. do pt. od 10-16 i weekendy, by sobie dorobić do pensji (pierwsza praca na umowę o pracę).

Szanowna Pani,

Nie ma zakazu pracy dla osób z niepełnosprawnością. Można pracować więc także na 2 etaty. Należy jednakże mieć na uwadze przepisy dotyczące czasu pracy osoby z niepełnosprawnością. W związku z powyższym nie będzie Pani mogła być zatrudniona na 2 etaty jako osoba niepełnosprawna (czyli w myśl przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych).    

Zgodnie z art. 15 ust 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto zgodnie z ust. 3 osoba niepełnosprawna (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Jednakże w myśl art. 16 ww. ustawy przepisów art. 15 nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Wskazuję jednocześnie, że zapisy art. 15 i 16 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych stanowią tzw. uprawnienia pracownicze osób z niepełnosprawnością. Zgodnie zaś z art. 2a ww. ustawy osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze odpowiednio od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Kluczowym jest więc kwestia przedstawienie pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, nie zaś samo posiadanie orzeczenia.

Oznacza to, że podejmując pracę osoba niepełnosprawna decyduje, czy podejmuje zatrudnienie jako osoba niepełnosprawna (przedstawia orzeczenie o niepełnosprawności) czy też bez żadnych uprawnień pracowniczych – wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych – podejmuje zatrudnienie w wymiarze szerszym niż wynika to z przepisów ww. ustawy.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas