Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

ZDiTM: to kierowcy niszczą chodniki niepełnosprawnym

27.03.2012
Autor: Rozmawiała: Monika Adamowska
Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin

Nie da się upilnować każdego źle parkującego w mieście. A to przez nich chodniki są nierówne, płyty pękają, wykrzywiają się - mówi Jerzy Barański, wicedyrektor ZDiTM.

Krzywe chodniki, za strome podjazdy, zablokowane przejazdy - na takie przeszkody w śródmieściu Szczecina skarżą się niepełnosprawni, ludzie starsi, matki z wózkami. W minionym tygodniu rozpoczęła się dyskusja pod hasłem "Miasto bez barier - to puste hasło".

Rozmowa z Jerzym Barańskim, zastępcą dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego ds. infrastruktury drogowej w Szczecinie.

Monika Adamowska: Dlaczego w centrum Szczecina mamy chodniki, po których tak trudno się poruszać?
Jerzy Barański: Na chodnikach najbardziej przeszkadza mi to, że są zablokowane przez parkujące byle gdzie auta.

Trzeba je usuwać.
- To zadanie straży miejskiej. My oferujemy lawetę. Ale chyba nawet 10 lawet by nie wystarczyło. Nie da się upilnować każdego źle parkującego w mieście. A to przez nich chodniki są niszczone i nierówne. Płyty pękają. Wykrzywiają się. Chodniki staramy się sukcesywnie remontować. W ubiegłym roku za ok. 7 mln zł zrobiliśmy 10 km chodników. Z tych nowych jestem zadowolony. Gdyby auta tam nie parkowały, byłyby równe.

Ludzie narzekają na chodniki zbudowane z dużych płyt rozdzielanych małą kostką brukową. Piesi się potykają, kółka wózków się blokują...
- Takie ułożenie chodników w śródmieściu to nie nasz wymysł. Projekt, zatwierdzony ponad pięć lat temu przez konserwatora zabytków, zakładał wykorzystanie starych płyt. Niestety, jest ich za mało. Trzeba je uzupełniać kostkami brukowymi. Podobnie jak kierowcy omijają dziurawe drogi, tak piesi powinni starać się dobierać najdogodniejszą dla siebie trasę. Nie ma innej rady.

Przeczytaj cały tekst

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w budynku, w którym mieszkasz, przydałaby się winda?

Biuletyn

Wspierają nas