Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wózek to tylko rzecz. Scenariusz lekcji i film edukacyjny, który oswaja z niepełnosprawnością

15.06.2020
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
wózek inwalidzki stoi na chodniku widać przód i koło
Nauczyciele szkół podstawowych z całej Polski mogą bezpłatnie skorzystać z materiałów edukacyjnych opracowanych przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Scenariuszowi lekcji towarzyszy 15-minutowy film edukacyjny, w którym udział wzięli Podopieczni Fundacji. Materiał świetnie nadaje się do realizacji w ramach nauki online. 
 
Osoby z niepełnosprawnością napotykają wiele barier w życiu codziennym. Bariery architektoniczne można zlikwidować i wymaga to zwykle sporych nakładów finansowych. Są też inne bariery – te, które tkwią w nas… Ich usuwanie najlepiej zacząć jak najwcześniej. Dlatego od wielu lat prowadzimy zajęcia w przedszkolach i szkołach i opracowujemy scenariusze lekcji, które pomagają nauczycielom oswajać uczniów z tematem niepełnosprawności – podkreśla Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

Patrzmy na człowieka, a nie na jego niepełnosprawność

Bohaterami filmu są Klaudia i Bartek – Podopieczni Fundacji i zawodnicy drużyny koszykówki na wózkach Mustang Young. To jest świetny materiał, ponieważ nastolatkowie mówią o niepełnosprawności, o swoim życiu, marzeniach, pasjach, ale też problemach i wyzwaniach. Mówią o tym, że niepełnosprawność oznacza pewne ograniczenia w życiu, ale dodają, że nie ogranicza ich marzeń! 

Materiały do wykorzystania w nauce na odległość

Materiały zostały przygotowane w taki sposób, aby można było z nich korzystać zarówno w klasie podczas lekcji jak też online. To dobra propozycja na czerwcowe zajęcia. Wystarczy, że nauczyciel prześle uczniom link do filmu, a następnie podczas spotkania online przeprowadzi lekcję według proponowanego scenariusza. Wszystko powinno zająć jedną godzinę lekcyjną. 

Gdzie znaleźć materiały i kto może z nich korzystać?

Korzystać może każdy, kto jest zainteresowany tematem. Materiały można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej.
 
Materiały edukacyjne powstały dzięki wsparciu ING Banku Śląskiego, który zajmuje I miejsce w XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm. 
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas