Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

NIK: OSiR-y także dla osób z niepełnosprawnością

17.06.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: nik.gov.pl
od tyłu widoczna osoba na wózku na bieżni
Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że ośrodki sportu i rekreacji (OSiR-y) dobrze dbają o stan techniczny infrastruktury i skutecznie wpływają na zwiększenie aktywności fizycznej społeczeństwa. Korzystają z nich także seniorzy i osoby z niepełnosprawnością.
 
NIK objął badaniem kwestionariuszowym 1651 gmin, 28 proc. gmin w Polsce posiada OSiR-y, może być ich w Polsce ok. 700. 
 
Połowa kontrolowanych przez NIK ośrodków organizowało zajęcia gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla seniorów. Cieszyły się one dużym powodzeniem.

Zajęcia i integracja

W dziewięciu skontrolowanych OSiR-ach dostępne były zajęcia dla osób z niepełnosprawnością. Organizowane także były integracyjne wydarzenia sportowe.
 
Dobrym przykładem jest CSiR Wodnik sp. z o.o. w Krotoszynie i TOSiR w Tarnowie, gdzie zapewniono ulgowe i darmowe bilety na obiekty i płatne imprezy osobom niepełnosprawnym i seniorom po 70. r. ż. Z kolei GCKiS w Trzebnicy współorganizował Mistrzostwa Polski i Świata w biegach przełajowych „Sprawni razem”.
 
OSiR Ochota w Warszawie zorganizował „Ochocki Dzień Sportu Osób z Niepełnosprawnością”, „Piknik integracyjny” (2015–2017), Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w warcabach 100-polowych w 2018 r.
 
Ośrodek w Oławie w latach 2015-2018 organizował coroczne Olimpiady Osób Niepełnosprawnych oraz imprezy integracyjne. Pływalnię Rodzinną BOSiR udostępniano sekcji pływackiej Podlaskiego Stowarzyszenia Sportu Osób Niepełnosprawnych.

Dostępna infrastruktura

Niektóre obiekty sportowe zarządzane przez OSiR-y, a także ich zaplecze sanitarno-higieniczne były przystosowane do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne, także na wózku. Tylko w nielicznych wyjątkach nie zapewniono w pomieszczeniach OSiR-u przestrzeni manewrowej. Na przykład OCKF w Oławie w przestrzeni sanitarno-szatniowej, siłowni, budynku WC przy boiskach zewnętrznych oraz w WC na strzelnicy miejskiej ograniczony był dostęp dla osób na wózkach. Powodem był brak środków finansowych.
 
W obiekcie POSiR w Poznaniu w toalecie dla osób niepełnosprawnych w Oddziale Chwiałka przeszkodą dla osób na wózkach był próg. Niewyraźnie także oznaczono schody w magazynie, z którego korzystają użytkownicy hali A.

Współpraca

Niektóre ośrodki nawiązały współpracę na rzecz promocji sportu i rekreacji np. z Polską Fundacją Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO (imprezy dla osób niepełnosprawnych), Fundacją Pomocy Społecznej EVA (współorganizacja „Ogólnopolskiego Turnieju Domów Dziecka w Halowej Piłce Nożnej im. Kazimierza Deyny”), Towarzystwem Miłośników Gier Umysłowych (współorganizacja Mazowieckiego Turnieju Brydża i MP Osób Niepełnosprawnych w warcabach 100-polowych), Stowarzyszeniem Blind Tennis Polska (współorganizacja imprez promujących tenis osób z dysfunkcją wzroku).
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas