Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Polskim Bonem Turystycznym zapłacisz dziecku m.in. za turnus rehabilitacyjny

19.06.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
kilkuletnia dziewczynka klęczy na pomoście i schylając się ręką dotyka do morza
Polski Bon Turystyczny o wartości 1000 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz 500 zł dla każdego dziecka do 18 r. ż. to najnowsza propozycja zawarta w prezydenckiej ustawie, która trafiła właśnie do Sejmu.  
 
Polski Bon Turystyczny nie będzie miał formy pieniężnej, ale będzie elektroniczny. Za jego pomocą będzie można zapłacić za usługi hotelarskie, imprezy turystyczne, pobyt na obozie harcerskim czy sportowym, ale też co ważne – za turnus rehabilitacyjny, jak czytamy w uzasadnieniu do ustawy.
 
Bon ma na celu wsparcie polskich rodzin, ale i branży turystycznej, która znacznie ucierpiała wskutek pandemii COVID-19. 
 
Bon będzie przysługiwał na każde dziecko, które w tej chwili pobiera tzw. 500 plus i na każde dziecko z orzeczeniem, nawet jeśli rodzice pobierają na nie inne świadczenia i zasiłki. Nie będzie on opodatkowany i nie będzie uzależniony od wysokości dochodów, a jego wartość zwolniona będzie spod egzekucji. Bon będą mogły otrzymać także dzieci urodzone w dniach po wejściu w życie ustawy do 31 grudnia 2021 r.
 
Bon będzie ważny do końca marca 2022 r. Ustawa ma wejść w życie jeszcze w te wakacje. 

Do wykorzystania w Polsce

 
Będzie można go otrzymać po rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku 500 plus. Będzie można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.  
 
Będzie on aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu danych. Będzie należało go okazać przy rezerwacji wyjazdu lub w dniu zakwaterowania. 
 
Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, wraz z uruchomieniem bonu powstanie infolinia prowadzona przez ZUS, gdzie będzie można uzyskać wszelkie informacje. 
 
Szacuje się, że z programu będzie mogło skorzystać ok. 6 mln dzieci. Polski Bon Turystyczny ma kosztować państwo 4 mld zł.
 
Projektem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym zajmie się teraz Sejm, a następnie Senat. 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Duda bon fałszywy bon ton
  Niepełnosprawni razem
  24.06.2020, 06:29
  Po co takie bony skoro albo nie mamy pieniędzy na dobry tzn. Drogi turnus albo nie mamy pracy albo gdy pracujemy i zarabiamy 50 procent przeciętnej krajowej to tylko trochę więcej niż najniższa krajowa to nie mamy dofinansowania z PCPR. W najlepszym przypadku PCPR ma pieniądze do października i po co te gadanie, że coś się należy! finał - macie 500 zl i to tylko znaczny i zamknąć twarz. Prawda?
  odpowiedz na komentarz
 • Beata Donańska
  Beata
  19.06.2020, 20:37
  Jeśli córka kończy w czerwcu 18 lat to już nie dostanie 1000 zł
  odpowiedz na komentarz
 • Co z dorosłymi ???
  PP
  19.06.2020, 19:58
  Czy z osobami ON z orzeczeniami wydanymi na stałe niepełnosprawnymi od urodzenia, które już skończyły np. 30 lat, ale dla swoich rodziców zawsze będziemy dziećmi - ciągle wymagam opieki i rehabilitacji !!!, a ceny w tym roku są znacznie droższe. Dorośli niepełnosprawni też chcą wyrwać się z domu, też głosujemy i mamy prawo żyć jak każdy inny obywatel...
  odpowiedz na komentarz
 • Bon turystyczny nie dla dorosłych
  płocczanka
  19.06.2020, 18:29
  Fundusz niepełnosprawnych jest łaskawy dla dzieci.Dorośli z niepełnosprawnością są jak śmiecie choć są podatnikami na turnus rehabilitacyjny dla nich nie ma środków finansowych,bo pierwszeństwo mają dzieci.Bon turystyczny też dla dzieci.
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego pominięto dorosłe osoby niepełnosprawne od dzieciństwa w wieku 40 lat i ich opiekunów prawnych którzy żyją za 1000 zł netto miesięcznie wstyd dla państwa i rządu polskiego.
  Katarzyna
  19.06.2020, 13:57
  Apel o on dla dorosłych niepełnosprawnych od dziecinstwa
  odpowiedz na komentarz
 • Polskim Bonem Turystycznym zapłacisz dziecku m.in. za turnus rehabilitacyjny
  Michał
  19.06.2020, 12:42
  A kiedy bon turystyczny dla dorosłych osób niepełnosprawnych? My też żyjemy i potrzebujemy rehabilitacji.
  odpowiedz na komentarz
 • bo tylko dzieci
  aa
  19.06.2020, 11:30
  tylko dzieci chcą wyjechać na wakacje i na turnus, reszta niech spada
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas