Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MFiPR: ok. 13,3 mln zł ze środków UE na produkcję ortez w technologii 3D

19.06.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
niebieska orteza leży

Ok. 13,3 mln zł ze środków Unii Europejskiej na produkcję ortez ortopedycznych dla dzieci w technologii 3D otrzymał zespół naukowców i specjalistów z Centrum Druku w Krakowie – poinformowało w piątek, 19 czerwca, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Poinformowano, że innowacyjne ortezy będą służyć dzieciom z nabytymi oraz wrodzonymi niepełnosprawnościami kończyn górnych i dolnych. Jest to grant w ramach „Szybkiej Ścieżki” finansowanej z unijnego programu Inteligentny Rozwój (POIR).

„Beneficjentem projektu realizowanego z udziałem Funduszy Europejskich jest dziś konkretne przedsiębiorstwo, które dostrzegło ważną, nie w pełni zaspokojoną potrzebę. To świetny przykład połączenia działań biznesowych i prodostępnościowych" – wskazuje cytowana w informacji minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pierwsze prototypy mają być gotowe już za kilka miesięcy, choć na wdrożenie trzeba będzie poczekać dłużej.

Z kolei jak zauważył dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki, wykorzystanie druku 3D daje szansę wyniesienia procesu produkcji ortez na całkiem nowy poziom.

Wskazano, że ortezy, które chce produkować Centrum Druku w Krakowie, mają powstawać w ciągu dwóch, trzech dni, czyli znacznie szybciej niż te wykonywane metodami tradycyjnymi. Będą też lżejsze i bardziej komfortowe. Cały projekt – jak czytamy – powinien się zakończyć nie później niż w 2023 roku.

Program „Szybka Ścieżka” jest realizowany w ramach programu Inteligentny Rozwój. Jego adresaci to przedsiębiorstwa, konsorcja przedsiębiorstw lub konsorcja przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Mogą się one ubiegać o dofinansowanie realizacji projektu badawczo-rozwojowego, który obejmuje przynajmniej prace rozwojowe. Ich celem powinno być opracowanie nowych lub udoskonalenie już istniejących projektów lub usług.

Już 1 lipca – jak czytamy – NCBR ogłosi kolejny konkurs „Szybka Ścieżka” dla przedsiębiorców oraz konsorcjów (także z udziałem jednostek naukowych) realizujących projekt poza województwem mazowieckim. Nabór wniosków zostanie uruchomiony 3 sierpnia i potrwa do 14 września.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas