Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta Praw Osób z Autyzmem po modyfikacjach

04.04.2012
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Pod koniec marca br. odbyło się posiedzenie Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu, która wypracowała nowy projekt Karty Praw Osób z Autyzmem. Po zebraniu podpisów wśród członków grupy projekt uchwały zostanie skierowany do laski marszałkowskiej.

Zmodyfikowane na ostatnim posiedzeniu zapisy Karty różnią się od tych sprzed kilku lat. – Pierwotny projekt był dosłownym tłumaczeniem Karty Praw Osób z Autyzmem, którą ratyfikował Parlament Unii Europejskiej, ale użyte tam zwroty, przetłumaczone dosłownie na język polski, nie były zrozumiałe w kontekście polskiego prawodawstwa, np. zapisy o tym, że osobom z autyzmem należy zapewnić odpowiednie warunki mieszkaniowe, godziwą płacę, dostęp do leczenia. Te zwroty, przyjęte w prawie unijnym czy wręcz światowym, u nas były postrzegane bardzo rygorystycznie. Budziło to duże obawy, np. czy w tej sytuacji każda gmina będzie miała obowiązek zapewnienia mieszkań dla osób z autyzmem – wyjaśnia poseł Marek Plura, sekretarz Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu. – Modyfikacja zapisów, dostosowana do polskich warunków, nie zmienia zasadniczej treści Karty, ale powoduje, że jej przekaz jest bardziej czytelny – dodaje poseł.

Karta Praw Osób z Autyzmem nie jest dokumentem, który nakłada rygorystyczne obowiązki na gminę, powiat czy województwo, ale jest zbiorem podstawowych zasad i punktem odniesienia do wszelkich działań, w których należy brać pod uwagę sytuację osób z autyzmem. – Jeśli Karta mówi o sprawach oczywistych, jak zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych, to chodzi tu o zwrócenie w ten sposób uwagi, że w kontekście postrzegania potrzeb osób z autyzmem trzeba wykazać się odpowiednią wiedzą i wrażliwością. Karta służy do kształtowania się naszego wspólnego życia społecznego – komentuje poseł Plura.

Następnym krokiem będzie zebranie wśród członków grupy przynajmniej 15 podpisów pod projektem uchwały i – zgodnie z sejmową procedurą – złożenie go pod obrady laski marszałkowskiej.

Członkowie Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu mają także inne zadania na najbliższy czas; np. rozmowy z Ministerstwem Zdrowia na temat zabezpieczenia lekarstw dla osób z autyzmem. – Kwestia refundacji leków jest jedną z porażek grupy w poprzedniej kadencji Sejmu. Problem polega na tym, że niektóre leki stosowane u osób z autyzmem w celu złagodzenie objawów są im przepisywane bez powołania się na autyzm jako jednostkę chorobową, bo taka jednostka nie funkcjonuje w systemie refundacji. Stąd też lekarze psychiatrzy w rozpoznaniu muszą wpisywać np. schizofrenię; to zaś – wobec kontroli i zwiększonych obostrzeń – niejednokrotnie prowadzi do bardzo trudnych sytuacji dla chorych i wiąże się dla nich z brakiem dostępu do leków – mówi poseł.


Pobierz projekt Karty Praw Osób z Autyzmem po poprawkach (.doc, 49 KB)

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Karta a późniejsze "życie przepisów"
    Sylwia Kowalska
    11.04.2012, 09:00
    Co z tego, że Karta zostanie przyjęta.Wyobrażam sobie jak dorosły autysta nawet uzyska pomoc, dostanie asystenta i np. umrą jego rodzice a mieszkanie po rodzicach okaże się ,że było w prywatnej kamiennicy i przejmuje je właściciel. Zostaje oszukany i bez mieszkania. Idzie do gminnych zasobów lokalowych i pyta o mieszkanie: odpowiedź-proszę złozyć wniosek i czekać, kolejka jest długa, niepełnosprawni też już czekają , Pan nie jest wyjątkiem. Jesli ktoś mi nie wierzy co do pozbywania się lokatorów z prywatnych mieszkań to proszę popytać , oni wiele potrafią dla zysku np. by sprzedać ziemię w dobrym punkcie. Znam to z osobistego przypadku.
    odpowiedz na komentarz
  • propozycja modyfikacji
    Hania, autorka książki "Tandem w szkocką kratkę"
    06.04.2012, 09:32
    Podoba mi się ten projekt, bo jest konkretny i uwzględnia różne aspekty. Może warto byłoby poszerzyć punkt 11 o prawie do wsparcia z korzystania ze środków transportu. Proponuję: "Prawo osób z autyzmem do podróżowania, w tym wsparcie w korzystaniu z infrastruktury przewoźników oraz ze środków transportu w formie adekwatnej do ich potrzeb i możliwości". Różnica jest niewielka, ale daje większe pole manewru, np. gdy osoba z autyzmem potrzebuje asysty na dworcu czy na lotnisku prosi o możliwość zaczekania w cichym miejscu.
    odpowiedz na komentarz
  • Karta Praw Osób z Autyzmem
    on 36
    05.04.2012, 10:19
    Karta Praw Osób z Autyzmem nie jest dokumentem, który nakłada rygorystyczne obowiązki na gminę, powiat czy województwo, ale jest zbiorem podstawowych zasad i punktem odniesienia do wszelkich działań, w których należy brać pod uwagę sytuację osób z autyzmem.Tłumacząc z Polskiego na nasze jest zbiorem pustych frazesów
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas