Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

DGP: korporacje poznają najwrażliwsze informacje pacjentów

23.06.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
neonowy krzyż apteki

Jedna z największych sieci aptecznych zaczęła masowo profilować pacjentów. Zbierane dane medyczne przekazuje zaś Microsoftowi i Amazonowi. Samorząd aptekarski oraz eksperci od ochrony danych osobowych są oburzeni – czytamy we wtorek w Dzienniku Gazety Prawnej (DGP).

„E-recepta to jedna z najbardziej udanych reform cyfrowych obecnej władzy. Stworzono bowiem system, w którym pacjent nie musi już gromadzić sterty papierów. Lek może wykupić na podstawie kodu otrzymanego e-mailem lub SMS-em – przypomina DGP. – Sieć aptek Gemini, w ramach której funkcjonuje niemal 200 placówek w całej Polsce, postanowiła ułatwić życie pacjentom jeszcze bardziej. W tym celu stworzyła stronę internetową do przechowywania e-recept (...). Wkrótce zaś ma udostępnić pacjentom aplikację na smartfony. Cel oczywisty: pacjenci mogą składować druki w jednym miejscu i jeszcze łatwiej je realizować w aptekach”.

- Rzecz w tym, że na jednej recepcie może się znaleźć ponad 60 różnych danych – mówi w rozmowie z gazetą Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. – Kilka recept pozwala stworzyć wirtualną kopię pacjenta. Pracownicy sieci bez trudu dowiedzą się, komu może stanąć serce, komu może nie stanąć coś innego, kto leczy się na depresję, kto poronił, kto jest rodziną lekarza, a komu zostało jeszcze tylko kilka dni życia.

Nic się nie dzieje?

„Samorząd aptekarski kilka dni temu wysłał do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych wniosek o wszczęcie kontroli. UODO przyznaje nam, że obecnie analizuje pismo z NRA” – informuje DGP.

„Nieoficjalnie dowiadujemy się, że jeśli Gemini nie zrezygnuje z profilowania pacjentów, samorządowcy będą chcieli, by cofnąć spółkom należącym do grupy zezwolenie na prowadzenie aptek” – pisze DGP.

Dziennik zaznacza jednocześnie, że „Gemini jednak nie ma sobie nic do zarzucenia”.

„Profilowanie w ramach aplikacji ma charakter absolutnie dobrowolny. Każdy użytkownik ma możliwość wyrażenia dobrowolnej, swobodnej, konkretnej i jednoznacznej zgody na profilowanie. (...) Obecnie dzięki analizie zachowań użytkowników (którzy wyrazili zgodę) nasz zespół może stale poprawiać jakość serwisu receptagemini.pl i dostosowywać go do potrzeb użytkowników” – odpowiedziano gazecie na pytanie, czy sieć aptek właściwie przetwarza wrażliwe dane klientów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas