Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rowerem po ulicach czy chodniku?

Autor: D.

Chciałbym zasięgnąć informacji odnośnie zasad jazdy na rowerze po publicznych drogach. Wiadomo, że jazda rowerem dozwolona jest po drogach rowerowych i ulicach, a po chodnikach tylko, gdy spełni się 3 warunki: trudne warunki pogodowe lub ulica z dozwoloną prędkością >50km/h lub opieka nad dzieckiem. Zaistniała sytuacja: osoba z niepełnosprawnością (brak jednej kończyny górnej) chce korzystać z roweru jako środek komunikacji po mieście. Co taka osoba ma zrobić w przypadku braku ścieżki rowerowej. Jechać po chodniku z zachowaniem ostrożności względem pieszych, ale być narażonym mandatem? Jechać ulicą, ale bez możliwości wskazania skrętu w prawo/ lewo? Czy rowerowe kierunkowskazy świetlne mogą zastąpić konieczność wskazania chęci skrętu podczas jazdy rowerem po drodze publicznej? Lub czy przy takiej sytuacji dopuszczalna jest jazda po chodniku? 

Szanowny Panie,

W jaki sposób może poruszać się kierujący rowerem wskazuje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z art. art. 33 ust 1 ustawy z dnia z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Ponadto dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego (art. 33 ust 3a).

W ww. ustawie mamy także uregulowaną sytuację, kiedy można korzystać z chodnika przez kierującego rowerem. Zgodnie z art. 33 ust 5 pkt 1-3 ustawy z dnia z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  1. opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

W kwestii spraw, w których mamy wątpliwości zalecam kontakt z Wydziałem Ruchu Drogowego komendy Policji właściwej wg miejsca Pana zamieszkania. Najskuteczniejszym sposobem jest moim zdaniem złożenie pisemnego zapytania w sprawie, gdzie pojawiają się Pana wątpliwości.    

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas