Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O czym należy pamiętać

24.11.2006

Musimy bardzo dokładnie czytać polecenia zawarte w poszczególnych rubrykach deklaracji podatkowej i starannie wykonywać wszelkie obliczenia.

Należy dokładnie i czytelnie wypełnić deklarację podatkową. Błędy w obliczeniach mogą zostać potraktowane jako oszustwo.

Pamiętajmy, że mamy obowiązek zachowania dokumentów potwierdzających wydatki (np. rachunki, faktury, bilety) przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Dokumenty zachowujemy w domu – nie dołączamy ich do zeznania podatkowego.

W razie wątpliwości przy wypełnianiu deklaracji, warto poprosić o wyjaśnienie w informacji urzędu skarbowego. Można też udać się do doradcy podatkowego, ale jest to usługa płatna.

Za dany rok rozliczamy się do 30 kwietnia roku następnego. Jeśli przekroczymy termin, to będziemy musieli zapłacić odsetki karne. Zaletą wcześniejszego rozliczenia się, czyli np. już w styczniu danego roku, a nie w ostatniej chwili np. 29 kwietnia, jest wcześniejszy zwrot nadpłaconego podatku.

Zeznanie podatkowe wysyłamy pocztą (listem poleconym, jeszcze lepiej z potwierdzeniem odbioru) albo zanosimy bezpośrednio do urzędu skarbowego. Warto zrobić kopię zeznania dla siebie i potwierdzić na kopii jego złożenie w urzędzie skarbowym (jeśli zanosimy osobiście).

Na wniosek podatnika urząd skarbowy może ograniczyć wysokość zaliczek na podatek dochodowy, jeśli podatnik dowiedzie, że zaliczki byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od przewidywanego na dany rok dochodu. Obniżenie zaliczki ograniczy się jednak wyłącznie do kwoty po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli osoba wezwana przez urząd skarbowy (np. do złożenia wyjaśnień), nie może stawić się z powodu choroby, kalectwa lub innej ważnej przyczyny, organ podatkowy może przyjąć wyjaśnienie lub zeznanie albo dokonać czynności w miejscu pobytu tej osoby (art. 155 § 2 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi internecie, patrz np. strony: http://www.mf.gov.pl (Ministerstwo Finansów), czy http://www.izba-skarbowa.waw.pl (Izba Skarbowa w Warszawie).

Spis treści opracowania: 
Zmiany w 2007 r.
Obowiązek podatkowy
Rozliczenie wspólne
Obliczanie dochodu
Jakie kwoty są zwolnione od podatku dochodowego
Odliczenia od dochodu
Co uznaje się za wydatki na cele rehabilitacyjne
Kto może odliczać wydatki na cele rehabilitacyjne
Jak oblicza się podatek
1% dla organizacji pożytku
O czym należy pamiętać


Informacja pochodzi z portalu www.ngo.pl

opracowanie z serii "Poznaj Swoje Prawa"
opracowanie tekstu: Mariusz Świerczyński

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas