Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wsparcie dla niepełnosprawnych uczniów z terenów wiejskich

18.04.2012
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Zmiany w Programie Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich na lata 2008-2013, przyjęte przez Radę Ministrów, dotyczą także uczniów z niepełnosprawnością. Celem wprowadzonych zmian jest stworzenie lepszych warunków do rozwoju talentów i zainteresowań uczniów mieszkających na wsiach.

Duży nacisk położono m. in. na rozwój technologii komputerowych i unowocześnienie wiejskich bibliotek z wykorzystaniem dostępu do Internetu.

Program w nowej formule uwzględnia system dodatków, którymi gminy będą mogły wesprzeć uczniów na obszarach wiejskich. Dzięki temu rodzice lub opiekunowie zyskają możliwość otrzymywania dodatku – w wysokości 60 zł miesięcznie – na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego do ukończenia przez nie piątego roku życia. Dodatek na dziecko z niepełnosprawnością powyżej piątego roku życia do ukończenia przez nie 24 lat będzie wynosił 80 zł miesięcznie.

We wprowadzonych zmianach znalazł się także zapis o udoskonaleniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach wiejskich. Chodzi tu o zajęcia rozwijające uzdolnienia, dydaktyczno-wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne oraz zajęcia związane z wyborem kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej.

Raz do roku będzie także wypłacany dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego i rocznego przygotowania przedszkolnego, który wyniesie 100 zł. Uczeń, który podejmie naukę poza domem i będzie mieszkał w internacie, dostanie 90 zł miesięcznego dofinansowania.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Rżd i Pełnomocnik RZADU IGNORUJE DZECI POKRZYWDZONE PRZEZ LOS BAJKI ?
  inwalida 1 grupy
  05.05.2012, 18:44
  WIDZAŁEM JAKO INWALIDA JAKICH WARUNKACH SĄ PRZEWOŻENI DZIECI DO SZKOŁY ZBORCZYCH JAK SLEDZIE OSZCZENOSCI NA DZIECIACH CHORYCH CO NATO MINISTER I WICEPREMIER TOLERUJĄ POSŁOWIE I RŻAD DYSKMINACJE NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA KULACH OBECNOŚCI NAUCZYCIELKI LUB NIEZABIERANI TAKICH MAMY GŁUPICH RZĄDZIE I POSŁOW CO WOGÓLE NIEINTERESUJĄ JAKICH WARUNKACH DOWOZI I CZEGO SIĘ UCZĄ TAKIE WARUNKI CHAMOWATE PRZYGOTOWAŁ RZĄD I POSŁOWIE PSL KPINA ELITY W OKRADANIU DZECI WEJSKICH?
  odpowiedz na komentarz
 • wsparcie!!!!!!!!!!!!!
  teresa
  19.04.2012, 07:52
  te dodatki są przy zasiłku rodzinnym ,aby je otrzymać trzeba nie przekroczyć progu dochodowego 583 zł na rodzinne - ot i cała pomoc dla niepełnosprawnych
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas