Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Do 30 czerwca do północy można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w II turze wyborów prezydenckich

30.06.2020
Autor: inf. prasowa UM Warszawa, fot.
Czerwona koperta na białym tle
Do 30 czerwca do północy można złożyć wniosek o głosowanie korespondencyjne w Polsce w drugiej turze wyborów prezydenckich, które odbęda się 12 lipca 2020 r. Chęć głosowania korespondencyjnego za granicą można było zgłosić do 29 czerwca do północy.

Do 29 czerwca/9 lipca: głosowanie poza Polską

Rejestracja nowych wyborców, którzy przy głosowaniu w II turze będą przebywać poza granicami Polski, jest możliwa dla:
  • głosowania korespondencyjnego - najpóźniej do 29 czerwca br. do północy;
  • głosowania osobistego (tylko w obwodach umożliwiających głosowanie osobiste) - najpóźniej do 9 lipca br. do północy.
Fakt głosowania poza granicami Polski można zgłosić za pomocą elektronicznej rejestracji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie ewybory.msz.gov.pl.
 
UWAGA: Osoby zarejestrowane do głosowania w I turze nie muszą rejestrować się ponownie – zgłoszenie pozostaje ważne na II turę. Otrzymają pakiet wyborczy, analogicznie jak przed I turą.

Do 30 czerwca/7 lipca: głosowanie korespondencyjne w Polsce

Wyborcy, którzy chcą głosować korespondencyjnie, a nie złożyli takiego wniosku przed I turą wyborów, mogą zgłosić taki zamiar do 30 czerwca. Można to zrobić przez Internet lub bezpośrednio w urzędzie. Zgłoszenie można przesłać w formie
elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP. Ważne są tylko dokumenty podpisane – podpisem użytkownika, posiadającego profil zaufany platformy ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Zamiar głosowania korespondencyjnego można też zgłosić osobiście – w dzielnicy, w której figuruje się w spisie wyborców. Trzeba tylko pamiętać, by zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (do wglądu). Osoby przebywające na kwarantannie mają czas na zgłoszenie głosowania korespondencyjnego do 7 lipca, a objęci kwarantanną po 7 lipca, mogą się zgłosić do 10 lipca.
 
Co istotne, wyborcy, którzy złożyli wniosek o głosowanie korespondencyjne przez I turą wyborów, nie mogą go wycofać i zgłosić się w II turze do głosowania „tradycyjnego”. Można wysłać wypełniony pakiet pocztą, przynieść go do Urzędu Dzielnicy lub w dniu głosowania do lokalu wyborczego i przekazać go komisji.

Do 7 lipca: dopisanie do spisu lub rejestru wyborców

Można również dopisać się do spisu lub rejestru wyborców w miejscu, gdzie 12 lipca będzie się przebywać. Dopisanie się do spisu będzie ważne tylko na jedno głosowanie (II turę wyborów Prezydenta RP), dopisanie się do rejestru będzie ważne na stałe – także w kolejnych wyborach. Do spisu wyborców można dopisać się na podstawie wniosku. By dopisać się do rejestru, trzeba dodatkowo udowodnić zamieszkiwanie pod danym adresem – np. umowę najmu, oświadczenie właściciela lokalu, rachunki na swoje nazwisko i dany adres. Na dopisanie się do spisu lub rejestru wyborców jest czas do 7 lipca.

Do 10 lipca: zaświadczenia o głosowaniu poza miejscem zamieszkania

Osoby, które odebrały przed I turą zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania, otrzymały 2 zaświadczenia – na I i II turę. Z zaświadczeniem można głosować w każdej komisji – również w swojej „macierzystej”. Jeśli w I turze wyborca głosował w miejscu zamieszkania, a w II turze chce głosować gdzie indziej – należy pobrać zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania. Z Urzędu Dzielnicy takie zaświadczenie można otrzymać do 10 lipca. Z takim zaświadczeniem można głosować także za granicą, ale jedynie w tych krajach, w których uruchomiono komisje wyborcze.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas