Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Raport British Council: „Artyści z niepełnosprawnością w głównym nurcie kultury i sztuki”

30.06.2020
Autor: inf. prasowa
grafika rysunek dziewczyny w okularach z uniesionymi rękami i napis po angielsku jak wygląda postęp w kontekście międzynarodowym po lewej rysunek kobiety o kulach
Zgodnie z Deklaracją Praw Człowieka, każdy ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym społeczeństwa, do korzystania ze sztuki, do uczestniczenia w postępie nauki i korzystania z jego dobrodziejstw. Prawo do uczestnictwa w kulturze jest zatem nieodłączną częścią praw człowieka. Czy jednak osoby z niepełnosprawnością mogą bez przeszkód korzystać z oferty kulturalnej i bez przeszkód ją tworzyć?
 
Europejscy widzowie, pracownicy sektora kreatywnego i artyści z niepełnosprawnością mówią o sporych przeszkodach w pełnym dostępie do kultury. British Council jest partnerem projektu Europe Beyond Access, który ma na celu nadanie międzynarodowego charakteru karierom artystów z niepełnosprawnościami i zrewolucjonizowanie europejskich sztuk performatywnych. 
 
Efektem tej pracy jest m.in. ogólnopolska konferencja: „Sztuka i Niepełnosprawność: przekraczanie granic” zorganizowana w 2019 r. wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytutem Muzyki i Tańca oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Prezentujemy Państwu obszerny raport „Artyści z niepełnosprawnością w głównym nurcie kultury i sztuki” zawierający szereg konkluzji i rekomendacji, które m.in. były dyskutowane podczas konferencji.
 
 
Zagadnienia poruszane w raporcie:
  • Jak zapewnić większe uczestnictwo i decyzyjność artystom i pracownikom z niepełnosprawnością?
  • Jak wspierać zaangażowanie w kulturę pracowników z niepełnosprawnością?
  • Jak wspierać artystyczne innowacje wyjątkowych europejskich profesjonalnych artystów z niepełnosprawnością?
  • Jak formułować politykę kulturalną, by instytucje były zainteresowane zmniejszaniem ograniczeń dostępu dla osób z niepełnosprawnością jako artystów, pracowników sektora i/lub widzów?
  • Jak zreformować linie budżetowe związane z dostępnością w ramach programu zastępującego Kreatywną Europę na lata 2021-2027?
  • Jak powinien wyglądać mechanizm finansowania wspierający uczestnictwo w kulturze widzów z potrzebami związanymi z dostępem?
Na te i wiele innych pytań odpowiada załączona publikacja „Artyści z niepełnosprawnością w głównym nurcie kultury i sztuki" – raport będący udziałem wszystkich partnerów projektu. British Council będzie pracować nad budowaniem świadomości w tej dziedzinie wśród instytucji i osób zaangażowanych w kształtowanie kultury na arenie krajowej i międzynarodowej.

O British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Realizujemy nasze działania na sześciu kontynentach i w ponad 100 krajach, codziennie tworząc nowe międzynarodowe możliwości. W Polsce British Council działa od ponad 80 lat, realizując swoją misję na wielu polach poprzez edukację, promowanie brytyjskiej kultury, realizowanie projektów społecznych, zapewnianie dostępu do egzaminów językowych i nauczanie języka angielskiego.
 
Kluczowe cele programu Europe Beyond Access:
  • wspieranie innowacji artystycznych wśród artystów z niepełnosprawnością w Europie;
  • zrewolucjonizowanie programowania sztuk performatywnych w Europie poprzez prezentowanie prac tworzonych przez światowej klasy artystów z niepełnosprawnością oraz stworzenie sieci doświadczonych dyrektorów artystycznych zainteresowanych prezentowaniem tych artystów oraz zamawianiem u nich prac;
  • zwiększenie zainteresowania pracami artystów z niepełnosprawnością;
  • tworzenie możliwie najlepszych warunków pozwalających na pozyskiwanie, rozwijanie, produkowanie i prezentowanie prac artystów z niepełnosprawnością.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas