Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wołomin: powstanie Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

07.07.2020
Autor: PAP, fot. pexels.com
pani z siwymi włosami elegancko ubrana stoi przy oknie trzymając w ręku filiżankę lekko się uśmiecha zamyślona

Promesę na 3 mln zł dla Wołomina w celu utworzenia Powiatowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego wręczyła we wtorek, 7 lipca, staroście wołomińskiemu m.in. minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Marlena Maląg mówiła w Wołominie (woj. mazowieckie), że 12 proc. społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnościami.

- Państwo polskie ma obowiązek zajmować się tymi osobami, które potrzebują wsparcia i to jest robione systematycznie przez ostatnie cztery lata – przekonywała.

Jej zdaniem, programy przeznaczone dla tych osób muszą być „konkretne, wdrażane i realizowane, a nie tylko na papierze”. Dodała, że w 2020 r. wydatki na ten cel przekroczą 27 mld zł.

Przypomniała również, że dzięki Funduszowi Solidarnościowemu tworzone są programy realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe na rzecz bezpośredniego wsparcia osób z niepełnosprawnością. Wśród tych programów wskazała m.in. na centra opiekuńczo-mieszkalne, opiekę wytchnieniową i usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych.

Program tworzenia centr opiekuńczo-mieszkalnych – mówiła minister – „ma być miejscem, gdzie osoby ze znacznym lub z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły być otoczone fachową opieką”. Na budowę takiego właśnie centrum w Wołominie staroście wołomińskiemu Adamowi Lubiakowi przekazana została promesa na 3 mln zł.

Gwarantowane prawo

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik zwrócił uwagę, że „oprócz wprowadzania programów równocześnie podejmowane są prace legislacyjne, by te programy były gwarantowanym prawem każdej osoby niepełnosprawnej, a nie ewentualną opcją”. Zaznaczył, że wszystkie samorządy mają możliwość skorzystania z rządowych propozycji, dzięki którym osoby niepełnosprawne miałyby „zapewnioną możliwość uczestnictwa w życiu społecznym”.

Jak również mówił, działania rządu mają na celu „przywrócenie godności osób niepełnosprawnych”.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł powiedział z kolei, że centra opiekuńczo-mieszkalne to „nowa jakość w kwestii wsparcia osób niepełnosprawnych” i „rozwiązanie wszechstronne, jakiego jeszcze nie było”.

Zaznaczył, że centra te to przedsięwzięcie na miarę epoki.

- Głęboko wierzę, że umożliwią one godne funkcjonowanie w społeczeństwie w taki sposób, na jaki osoby z niepełnosprawnością zasługują, tak, jak wszyscy inni obywatele – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas