Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Ślimakowe Rytmy” po raz szósty

09.07.2020
Autor: inf. prasowa
statuetki stoją obok siebie
Już po raz szósty prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 13-15 lipca, realizowana jest pod hasłem: „Pełnia dźwięku po drugiej stronie lustra”.
 
Festiwalowi towarzyszą warsztaty naukowo-muzyczne oraz VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”. 
 
- W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie Festiwal przybrał nieco odmienny charakter – mówi prof. Henryk Skarżyński, pomysłodawca i organizator wydarzenia. – Głęboko wierzę, że pomimo jego nowej formuły – dostarczy on ważnej wiedzy i niezwykłych doświadczeń z zakresu muzyki. Tradycyjnie Festiwalowi towarzyszą spotkania ze specjalistami, a program tegorocznych warsztatów obejmuje dziedziny muzykoterapii, arteterapii czy emisji głosu. Na zakończenie tradycyjnie mam zaszczyt zaprosić Państwa na Koncert Galowy z udziałem Laureatów poprzedniej edycji oraz Gości Specjalnych. Niech to będzie czas, w którym na nowo przekonamy się i usłyszymy, że możliwe jest osiągnięcie tego, co wydawało się nieosiągalne – dodaje.
 
Festiwal, jak co roku, rozpocznie Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”, podczas której zaproszeni wykładowcy najwięcej uwagi poświęcą percepcji muzyki u pacjentów korzystających z implantów słuchowych oraz postępom muzykoterapii u najmłodszych użytkowników implantów ślimakowych w Światowym Centrum Słuchu. 

Warsztaty naukowo-muzyczne

Integralną częścią Festiwalu będą warsztaty naukowo-muzyczne, które obejmą różne zagadnienia z dziedziny muzykoterapii. W ramach warsztatów będzie można wziąć udział m.in. w zajęciach arteterapii, rytmiki Dalcroze'a, technik mindfulness oraz emisji głosu. 
 
Szczególnie polecamy zajęcia pierwszego dnia warsztatów (14 lipca):
  • 10:00 - 10:45 (warsztaty stacjonarne w Kajetanach) – „Warsztaty muzykoterapii – integrujące właściwości muzyki” – prowadzi Dominika Dopierała, muzyk i certyfikowana muzykoterapeutka. Absolwentka studiów licencjackich w katedrze fortepianu w Royal College of Music oraz studiów magisterskich w Nordoff-Robbins Music Therapy Centre w Londynie.
  • 11:00 - 11:45 (warsztaty online) – „Warsztat rytmiki Dalcroze'a” – prowadzi Olga Daroch, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi w specjalności rytmika oraz fortepian, z wyróżnieniem otrzymała dyplom Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku Kompozycja i Teoria Muzyki, specjalność rytmika i przedmioty teoretyczno-muzyczne, absolwentka podyplomowych studiów Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego we Wrocławiu.
  • 12:00 - 12:45 (warsztaty online) – „Warsztaty technik arteterapii” – prowadzi Barbara Kasprzyk, pedagog, plastyk, terapeuta NLP, arteterapeuta, instruktor teatralny.
  • 14:00 - 14:45 (warsztaty stacjonarne w Kajetanach) – „Warsztaty emisji głosu” – prowadzi dr Bogumiła Dziel-Wawrowska, mistrzyni śpiewu, absolwentka Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu prof. Jadwigi Rappé, regularnie występuje w spektaklach operowych i galach koncertowych w Polsce i wielu innych państwach m.in. w Niemczech, Austrii, Holandii, Luxemburgu, Szwajcarii, Francji, Danii.
  • 15:00 - 15:45 (warsztaty stacjonarne w Kajetanach) – „Warsztaty muzykoterapii z elementami Program Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka” – prowadzi Agnieszka Sepioło, muzykoterapeutka certyfikowana przez Polskie Stowarzyszenie Muzykoterapeutów, ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Chopina w Bytomiu w klasie fortepianu oraz jest absolwentką specjalności: muzykoterapia Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
  • 16:00 - 16:45 (warsztaty online) – „Warsztaty umiejętności koncentracji i technik mindfulness przeznaczone dla osób z zaburzeniami słuchu oraz szumami usznymi” – prowadzi dr Krzysztof Stachyra, pedagog muzyczny i certyfikowany muzykoterapeuta, Kierownik Podyplomowych Studiów Muzykoterapii i adiunkt na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów (PSMT) i Polskiego Stowarzyszenia Terapii Przez Sztukę (PSTS). Członek władz Światowej Federacji Muzykoterapii (WFMT) oraz przewodniczący Komisji Akredytacji i Certyfikacji WFMT. Redaktor portalu „Terapia przez sztukę” - www.arteterapia.pl oraz współredaktor w Journal of Biomusical Engineering (USA).

Warsztaty online

Warsztaty, kursy oraz wykłady naukowe będą dostępne pod linkami:
  • 13.07.2020
  • 14.07.2020
  • 15.07.2020
 
Na zakończenie Festiwalu odbędzie się koncert galowy – w nietypowej, lecz atrakcyjnej odsłonie – do obejrzenia bez potrzeby wyjścia z domu. Oprócz występów laureatów Festiwalu będzie można też zobaczyć i usłyszeć najbardziej emocjonujące i najpiękniejsze fragmenty Musicalu „Przerwana Cisza” w specjalnie opracowanej na tę okazję formie. Premiera Musicalu, do którego scenariusz napisał prof. Henryk Skarżyński, muzykę skomponował prof. Krzesimir Dębski, a wyreżyserował spektakl Michał Znaniecki, odbyła się 15 września 2019 r. w Warszawskiej Operze Kameralnej.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas