Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wielkopolskie: 47,5 mln zł wsparcia PFRON dla osób z niepełnosprawnością

09.07.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
wypchany porfel włożony w tylną kieszeń starszego mężczyzny

Wsparcie z PFRON dla osób z niepełnosprawnością w woj. wielkopolskim wyniosło w pierwszej połowie 2020 r. blisko 47,5 mln zł. Fundusz podsumował w czwartek, 9 lipca, swoje związane z łagodzeniem skutków epidemii koronawirusa działania w regionie.

W trakcie konferencji prasowej dyrektor wielkopolskiego oddziału PFRON Anna Skupień poinformowała, że Fundusz zwiększył dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. W skali kraju blisko 30 tys. pracodawców otrzymuje dofinansowanie na zapewnienie ponad 280 tys. miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością. W regionie to 5,5 tys. pracodawców i 35 tys. miejsc pracy.

Podkreśliła, że Fundusz zabezpieczył ciągłość funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej mimo okresowego zawieszenia działalności tych placówek. Rozpoczął także realizację programu pomocowego, który zakłada dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób z niepełnosprawnością, niwelujące skutki zamknięcia danej placówki rehabilitacyjnej.

Program przewiduje ponadto refundację do połowy kosztów ponoszonych przez powiaty na działania pomocowe świadczone na rzecz osób niepełnosprawnych. W Wielkopolsce pomoc została przekazana wszystkim powiatom, dotychczas na blisko 12 mln zł.

Anna Skupień wskazała, że z myślą o organizacjach pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych wprowadzone zostały ulgi w regulowaniu należności z tytułu wpłat obowiązkowych przez odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty. Organizacje pozarządowe mogą realizować część zaplanowanych projektów w terminie późniejszym, bez ryzyka utraty dotacji.

- W woj. wielkopolskim dofinansowujemy realizację 43 projektów na blisko 16 mln zł. To przedsięwzięcia dla przeszło 5,5 tys. osób niepełnosprawnych oraz ich otoczenia – podała dyrektor.

W trakcie konferencji poinformowano, że w sumie PFRON przekaże samorządom wojewódzkim i powiatowym na wsparcie projektów z zakresu aktywizacji zawodowej i społecznej prawie 1 mld 220 mln zł. Dzięki tym pieniądzom samorządy likwidują bariery architektoniczne, komunikacyjne i techniczne. Zaopatrują osoby potrzebujące w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i w środki pomocnicze. Organizują też turnusy rehabilitacyjne i inne wydarzenia o charakterze sportowym i kulturalnym.

Możliwe jest również uzyskanie wsparcia przy dostosowaniu stanowiska pracy, dofinansowanie na rozpoczęcia działalności gospodarczej czy też na pokrycie kosztów szkoleń.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas