Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne za opiekę nad matką

18.08.2020
Autor: P.

Od kilku lat opiekuję się moją obecnie 85-letnią matką cierpiąca na Alzheimera. Przez krótki okres czasu pobierałem specjalny zasiłek opiekuńczy. Obecnie żona podjęła pracę i przestałem się kwalifikować do pobierania tego świadczenia. Pracy oczywiście również nie mogę podjąć, ponieważ matka wymaga stałej opieki i dozoru. Czy jest jakaś szansa na uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego? Niepełnosprawność matki powstała w okresie dorosłości.

Szanowny Panie,

Zgodnie z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:

  1. nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub
  2. w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Jednakże przepis ten utracił moc w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, z dniem 23 października 2014 r. na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13 (Dz.U. poz. 1443).

Jak wynika z przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej m.in. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

W związku z powyższym zalecam bezpośredni kontakt z organem właściwym w Pana miejscu zamieszkania w sprawach świadczenia pielęgnacyjnego w celu zasięgnięcia szczegółowych informacji.  

Na chwilę obecną procedura co do zasady wygląda tak, iż organ odmawia świadczenia i należy wnosić odwołanie do organu II instancji.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas