Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFRON zadba o bezpieczeństwo uczestników WTZ-ów. 17 mln na maseczki i płyny dezynfekcyjne

10.07.2020
Autor: Mateusz Różański, inf. prasowa, fot. M. Różański
konferencja prasowa od lewej  z boku stoi Krzysztof Michałkiewicz, obok tłumaczka migowego, przy mikrofonie Paweł Wdówik z psem leżącym na podłodze po prawej Dorota Habich
-  Dzisiaj odpowiadamy na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, bezpiecznego powrotu, ochrony zdrowia i życia wszystkich osób, które uczestniczą w codziennej aktywności w warsztatach terapii zajęciowej i placówkach finansowanych przez Fundusz –  mówiła podczas konferencji prasowej Dorota Habich, zastępca prezesa zarządu PFRON ds. programowych podczas konferencji prasowej na temat programu „Bezpieczny WTZ”, 10 lipca.
 
Konferencja odbyła się w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy ul. Karolkowej w Warszawie. Prowadzi go – jak i 4 cztery inne tego typu placówki Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Stowarzyszenie, jak i wiele innych organizacji, stara się zapewnić możliwość powrotu do pełnej aktywności osobom z niepełnosprawnością po okresie zawieszenia działań placówek dziennego pobytu. Rozwiązaniem części ich problemów ma być nowy program PFRON „Bezpieczny WTZ”.

Środki bezpieczeństwa za środki unijne 

- Ten projekt ma zapewnić środki finansowe na zakup środków ochrony i płynów dezynfekcyjnych – tłumaczyła wiceprezes Habich. 
 
Jak na swojej stronie informuje PFRON, większość placówek dziennego pobytu i rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami wznowiła działalność od czerwca. Jednak, aby uczestnicy i pracownicy WTZ-ów byli bezpieczni w trakcie pandemii, PFRON udzieli wsparcia finansowego przy zakupie maseczek i środków ochrony osobistej. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyły ponad 17 mln zł z funduszy unijnych na środki ochrony osobistej. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej – na przykład maseczek, przyłbic czy rękawiczek, a także środków dezynfekcyjnych. 

Nie tylko NGO 

Z tej pomocy będą mogły skorzystać wszystkie instytucje prowadzące warsztaty, czyli samorządy oraz organizacje pozarządowe, a także te podmioty, które podpisały z PFRON umowy na prowadzenie w 2020 roku bezpośredniej pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Obecnie jest to około 970 placówek w całym kraju. Wnioski będzie zbierał i rozpatrywał PFRON. Ze środków przeznaczonych na realizację programu placówki będą mogły rozliczyć przedmioty ochronne zakupione jeszcze w czerwcu.
 
Wsparcie dla WTZ-ów jest elementem Funduszowego Pakietu Antywirusowego, czyli finansowanego z UE zestawu działań na rzecz walki z koronawirusem i jego gospodarczymi skutkami. Pakiet powstał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z marszałkami województw i innymi instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie funduszy unijnych. Pieniądze na projekt pochodzą z dofinansowanego z UE Programu Wiedza Edukacja Rozwój. 
 
W ramach pakietu przeznaczono prawie 650 mln na wsparcie mieszkańców i pracowników domów pomocy społecznej, instytucji opieki czy placówek pieczy zastępczej w trudnym czasie pandemii. 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Warsztaty?
    Lili
    13.07.2020, 10:13
    Po co komu te"warsztaty"?
    odpowiedz na komentarz
  • Chyba ktoś się pomylił
    Zbulwersowana
    11.07.2020, 18:29
    To jest nie poważne. Wtz są istotne dla niepełnosprawnych, ale w obecnej sytuacji są ważniejsze rzeczy. Za te pieniądze możnaby ratować ludzkie życie kupując respiratory, bądź zwiększając pensję służbom medycznym, tak, żeby nie musieli pracować w kilku miejscach. Ktoś chyba nie potrafi określić priorytetów.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas