Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: Taksówki dla osób z niepełnosprawnościami

13.07.2020
Autor: inf. prasowa
starsza pani na wózku przypinana przez dwóch panów wewnątrz samochodu
W ramach pilotażowej akcji Urząd Miasta w Warszawie podpisał umowę na przewóz taksówkowy dla osób z niepełnosprawnościami, które nie muszą korzystać ze specjalistycznego transportu. Zryczałtowana opłata wyniesie 15 zł za przejazd taksówką w jedną stronę do 30 km na terenie Warszawy i do 20 km poza granicami miasta.
 
W tym roku zaplanowano ponad 29 tys. kursów na przewóz osób z niepełnosprawnościami. W ramach uzupełnienia transportu specjalistycznego i po podpisaniu umowy na przejazdy taksówkami, zapewniona będzie możliwość skorzystania z dodatkowego przewozu niespecjalistycznego. Mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z usługi jeszcze w lipcu – przewóz taksówkowy będzie realizowała firma WAWA Taxi Sp. z o.o. Wartość umowy obowiązującej do grudnia br. wyniesie blisko 1 mln zł. Do obsługi przewozu osób z niepełnosprawnościami firma udostępni odrębny numer telefonu.

Kto może korzystać z usług?

Z przejazdów taksówkami będą mogli skorzystać mieszkańcy Warszawy z niepełnosprawnościami:
  • posiadający ważne orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej w stopniu znacznym lub umiarkowanym;
  • posiadający ważne orzeczenie o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidzkiej 
  • oraz osoby posiadające orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji wydane na podstawie ustawy o emeryturach i rentach.

Opłaty za przejazd i warunki realizacji

Kursy będą realizowane w godz. 6.00 – 23.00 w dni powszednie oraz w niedziele i święta z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Zryczałtowana opłata za kurs wyniesie 15 zł za przejazd w jedną stronę maksymalnie do 30 km na terenie Warszawy oraz do 20 km od granic miasta – pokrywamy pozostałą kwotę za przejechane kilometry. W przypadku kursu powyżej 30 km na terenie miasta oraz 20 km od jego granic, za każdy kolejny przejechany kilometr opłatę poniesie osoba korzystająca z przejazdu – wg stawek taryfowych operatora.
 
Dotychczasowe analizy miasta wskazują, że większość kursów realizowanych przez osoby z niepełnosprawnościami nie przekracza 20 km na terenie Warszawy. Korzystający z przejazdu może podróżować z osobą towarzyszącą bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Transport specjalistyczny

Warszawa od 1993 roku zapewnia specjalistyczne usługi transportowe dla osób z niepełnosprawnościami, które mogą podróżować samodzielnie, z opiekunem lub psem przewodnikiem. Przewóz mieszkańców odbywa się w systemie „od drzwi - do drzwi”, czyli zapewniana jest pomoc w wydostaniu się ze zgłoszonego miejsca, dojazd i pomoc w dotarciu do miejsca docelowego.Usługa transportu specjalistycznego jest dostępna na terenie Warszawy oraz – w przypadku przewożenia na leczenie lub rehabilitację – do 20 km od granic miasta.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas