Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Łódź: kolejna premiera „Teatru dla niewidomych” w Teatrze Powszechnym

14.07.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
czerwone siedzenia w teatrze

Kolejną premierę Teatru dla niewidomych i słabowidzących wystawi w środę, 15 lipca, Teatr Powszechny w Łodzi. Spektakl „Janek, król przeprowadzek” reżyseruje dyrektor „Powszechnego” Ewa Pilawska. Będzie on na żywo transmitowany na antenie Radia Łódź.

Justyna Tomczak z Teatru Powszechnego zwraca uwagę, że będzie to 67. premiera Teatru dla niewidomych. Jak informuje, „Janek, król przeprowadzek” to sztuka autorstwa Kanadyjczyka Davida S. Craiga, która będzie po raz pierwszy wystawiona w Polsce. Tekst przetłumaczyła Elżbieta Woźniak.

Zdaniem Pilawskiej, spektakl jest metaforą walki z przeciwnościami losu – lękiem, brakiem bezpieczeństwa.

- Sztuka jest uniwersalna, dotyczy rozpadu relacji. Obnaża między innymi samotność dziecka, na które rodzic przerzuca zbyt dużą odpowiedzialność, nadużywając zaufania i bezwarunkowej miłości – mówi.

Zwraca uwagę, że w sztuce Craiga mamy do czynienia z różnymi formami osamotnienia, które bohaterowie próbują bezskutecznie zagłuszyć i zdusić, na przykład kupując kolejne rzeczy – oferując substytuty miłości.

- Niezależnie od tego, zawsze rodzą się pytania: jak samotnie mierzyć się ze światem, który nas przytłacza? Jak podjąć wyzwanie? Jak znaleźć w sobie siłę? – dodaje.

Sztuka otrzymała wiele nagród, wystawiana była w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech.

Justyna Tomczak przypomina, że Teatr Powszechny od wielu lat współpracuje z Radiem Łódź. Od 2016 roku tradycją jest, że po scenicznej premierze w cyklu „Teatru dla niewidomych” z udziałem widowni, na antenie emitowany jest spektakl w formie słuchowiska.

Premiera w eterze

- Tym razem, ze względu na pandemię spektakl wyjątkowo będzie miał premierę tylko w eterze. Będzie to transmisja spektaklu granego na żywo na Małej Scenie – dodaje.

Ze współpracy z Radiem Łódź i dyrektorem Marcinem Wąsiewiczem cieszy się Ewa Pilawska. Przyznaje, iż ma wrażenie, że czas pandemii pozwala odkrywać nowe ścieżki, tworzyć zupełnie nowe projekty i uczyć się czegoś zupełnie nowego.

- Na początku czerwca graliśmy „Wykapanego zięcia” na żywo w Teatrze Telewizji, teraz na żywo po raz pierwszy w Polsce zaprezentujemy sztukę „Janek, król przeprowadzek”. Na Małej Scenie stoi już scenografia, ustawione są światła. Wierzę, że uda się przenieść tę prapremierową energię z Małej Sceny do Radia – mówi Ewa Pilawska.

W spektaklu wystąpią: Paulina Nadel, Magda Zając, Jakub Kryształ, Michał Lacheta oraz Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Janusz German, Andrzej Jakubas, Jakub Kotyński, Artur Majewski, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki.

Premiera przedstawienia odbędzie się w środę o godz. 18.00.

„Teatr dla niewidomych i słabowidzących” – jedyny w kraju i wyjątkowy w skali Europy projekt, w którym w spektaklach akcentuje się szczegóły dźwiękowe i didaskalia, a dekoracje i kostiumy dostają formę symboliczną.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas