Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Andrzej Duda prezydentem na kolejne 5 lat. Co ma w programie wyborczym dla osób z niepełnosprawnością?

14.07.2020
Autor: mr, ag, tp, fot. M. Kuśmierz
Prezydent Andrzej Duda przemawia do mikrofonu

Tegoroczne wybory prezydenckie zakończyły się zwycięstwem urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, który zdobył w sumie 10 mln 440 tys. 648 głosów. Oznacza, to że zagłosowało na niego 51,03 proc. osób, które oddały ważny głos.

W drugiej turze wyborów oddano w sumie 20 mln 458 tys. 911 ważnych głosów. W tym aż 21210 z nich wrzucili do urn pełnomocnicy osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym lub seniorów po 75. roku życia.

Dla porównania, w pierwszej turze było to 16854. Oznacza to, że duża grupa osób zdecydowała się oddać głos przez pełnomocnika dopiero w drugiej turze wyborów.

To też ogromny wzrost popularności tego rodzaju głosowania w stosunku do wyborów prezydenckich w 2015 roku. Wtedy w pierwszej turze z tej możliwości skorzystało 5756 osób, a w drugiej 9199.

Co obiecał prezydent?

Przed pierwsza turą wyborów nasza redakcja sprawdziła, jakie propozycje mają poszczególni kandydaci dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, a także jakie są ich obietnice w obszarze zdrowia, które dla tej grupy mogą być szczególnie istotne. Bazowaliśmy jedynie na tym, co zostało zapisane na stronach internetowych kandydatów.

Na stronie zwycięzcy wyborów można było znaleźć dwa dokumenty, w których zawarte były obietnice wyborcze – także te skierowane do osób z niepełnosprawnościami.

Zarówno plan działań, jak i deklaracje programowe przedstawiają pięcioletnie dokonania Andrzeja Dudy oraz plany kontynuowania niektórych programów i tworzenia nowych. Poniżej znajduje się jedynie część na lata 2020-2025.

Plan Dudy

W obszarze „Inwestycje dla zdrowia. Program modernizacji i informatyzacji służby zdrowia” dwa pierwsze punkty brzmią:

 • Narodowa Strategia Onkologiczna – 5 mld na walkę z rakiem, budowa krajowej sieci onkologicznej,
 • Nowoczesny szpital powiatowy – rozbudowa i modernizacja ponad 200 polskich szpitali powiatowych”.

Program

Wśród deklaracji programowych znajdują się m.in.:

 • Wsparcie dla rodzin: „Polacy muszą mieć pewność, że programy społeczne, które stały się częścią ich domowych budżetów, będą nadal wypłacane (...)” – nawiązanie do kontynuaji programów społecznych, m.in.: 500+, 13.emerytura.
 • Rozwój Funduszu Medycznego: „Odkąd zostałem prezydentem nakłady na służbę zdrowia urosły z 77 mld zł w 2015 r. do 104 mld zł w ubiegłym roku. Jednak system wciąż wymaga poprawy. Dodatkowe 3 mld zł z zaproponowanego przeze mnie Funduszu Medycznego będą przeznaczone na leczenie onkologiczne oraz chorób rzadkich nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Ludzie, którzy zostali doświadczeni życiowymi tragediami, nie powinni prosić o pieniądze. Państwo powinno wspierać ich pieniędzmi z tego właśnie funduszu”.
 • W ramach Programu jest też dział „Jak obronić dobrą zmianę”, gdzie w obszarze „Inwestycja w społeczeństwo” czytamy m.in. o tym, że „udało się zredukować skrajne ubóstwo i dotrzeć do grup społecznych, które pozostawały na marginesie zainteresowania władz publicznych”. Służyły temu m.in.: Program Rodzina 500 plus, systematyczny wzrost płacy minimalnej, rent i emerytur („w duchu tych zmian podwyższono również renty socjalne i zasiłek pielęgnacyjny”), program Emerytura+. Podkreślono też znaczenie „szeregu programów adresowanych do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów”, w tym Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, zwiększenia dotacji na środowiskowe domy samopomocy czy warsztaty terapii zajęciowej oraz świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
 • Natomiast w obszarze „Zdrowie i ekologia” czytamy m.in.: „Dodatkowe 3 mld zł z zaproponowanego przeze mnie Funduszu Medycznego będą przeznaczone na leczenie onkologiczne oraz chorób rzadkich, w tym możliwe leczenie specjalistyczne w dedykowanych placówkach na całym świecie. (...) Szczególnie dumny jestem z Narodowej Strategii Onkologicznej przyjętej w tym roku pod moim patronatem. To kompleksowy program walki z rakiem. Strategia jest odpowiedzią na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce. Wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, wskazując na 5 obszarów strategicznych, kluczowych dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową. Chcemy, by wzrósł odsetek osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej, a także zwiększyła się wykrywalność nowotworów we wczesnych stadiach”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • POMYŁKA
  pomylony
  16.07.2020, 18:36
  Ten program ma niewiele wspólnego w stosunku do konstytucyjnych uprawnień głowy państwa. Ktoś kogoś robi w balona.
  odpowiedz na komentarz
 • WEŹMY SIĘ
  Marecki
  15.07.2020, 14:05
  Prezydent Andrzej Duda, m.in. popiera wdrożenie propozycji działań na rzecz radykalnego zwiększenia przedsiębiorczości oraz gotowości do pracy i do zatrudniania osób niepełnosprawnych poprzez: ...................... 1. Likwidację pułapki świadczeniowej, poprzez zagwarantowanie osobom niepełnosprawnym utrzymania posiadanego orzeczenia przez cały okres legalnego zatrudnienia - i przez to pozbawienie takich osób (i ich pracodawców) lęku o utratę świadczenia rentowego, ulg i uprawnień np. do pomocy PFRON, czy też wsparcia zatrudnienia w formie dofinansowań i ulg we wpłatach obowiązkowych............... 2. Likwidację pułapki rentowej (limitów dorabiania po przekroczeniu, których renta jest pomniejszana lub zawieszana) - i przez to pozbawienie osób niepełnosprawnych lęku, że dobrze wykonywaną i wynagradzaną pracą spowodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia rentowego............... 3. Likwidację pułapki zdrowotnej, poprzez wprowadzenie prawa do wcześniejszych emerytur dla pracowników niepełnosprawnych - i przez to pozbawienie osób niepełnosprawnych lęku, że zbyt długą aktywnością zawodową pozbawią się resztek zdrowia, sprawności i sił.................. Ww. 1-2-3 już zyskały pozytywną opinię Kancelarii Prezydenta RP (pismem Pani GRAŻYNY WERESZCZYŃSKIEJ, Dyrektor Biura Dialogu i Korespondencji w imieniu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy), a Ministerstwo Pracy-BON, w rządowym projekcie Strategii na rzecz niepełnosprawności 2020-2030, (Priorytet IV.2.1.) już zamieściło zajawki nt. zniesienia/ograniczenia pułapki świadczeniowej ‘1’ i rentowej ‘2’.... TERAZ OD NACISKU O.N. ZALEŻY CZY I KIEDY BĘDZIE TO WDROŻONE.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie ma NIC, ot choćby bon turystyczny...
  aleksandra
  15.07.2020, 10:56
  ... dla emerytów i rencistów został już po wyborach odrzucony. Jakoś p. Duda nie zaapelował o przyjęcie, ale bez obaw, za kilka dni powie coś "mądrego" o LGBT. Tyle w kwestii troski p. Dudy i jego opcji politycznej. Zagłosowały matołki emeryty i rencisty, no to niech spadają i liczą na cuda. Ich prawo wierzyć w dowolne imaginacje. ;)
  odpowiedz na komentarz
 • Dyskrymimacja opiekunow zEWK
  Stan2300
  15.07.2020, 09:35
  W pierwszej kadencji prezydant obiecal wyrownanie swiadczenia dla opiekunow z EWK 1044zł do kwoty swiadczenia pielegnacyjnego 1830zł
  odpowiedz na komentarz
 • Matka Pracująca niepel. I syn pełnol. I grupa
  Ewa
  14.07.2020, 14:32
  Co oferujecie takiej rodzinie ? Dlaczego po 30 latach pracy nie mogę iść na emeryturę. Państwo nie wypłacało mi świadczenia pieleg. I nie płacili składek na ZUS. Obecnie sama jestem osobą niepełnosprawną ....
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas