Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Tarnów: Nowa pracownia obróbki laserowej wzmocni szanse na rynku pracy

24.07.2020
Autor: inf. prasowa
mężczyzna przy stole na stole leżą laserowo wycięte elementy
Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzony przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji nieustannie podejmuje działania zmierzające do uatrakcyjnienia, w wielu obszarach, swojej oferty. Warsztat pracuje głównie na wzmacnianiu zasobów swoich uczestników, prowadząc ich do nabycia cech i umiejętności niezbędnych do podjęcia i utrzymania pracy. 
 
Jedną z form rozwoju jest pracownia obróbki laserowej, która została uroczyście otwarta przez panią Dorotę Krakowską, zastępcę prezydenta Tarnowa w asyście Tomasza E. Wardzały, kierownika Warsztatu i Dawida Niecia, przewodniczącego Prezydium Samorządu Uczestników WTZJP2 oraz Krzysztofa Kozłowskiego, terapeuty tej pracowni.  
 
- Cieszę się z realizacji naszych planów i wspólnego z panią prezydent uruchomienia takiej nowoczesnej pracowni, czekamy na szkolenia i możliwość obsługi komputera i lasera – powiedział Dawic Nieć. 
 
Kierownictwo Warsztatu nieustanne analizuje zmiany zachodzące na rynku. Tomasz E. Wardzała zwrócił uwagę, że jednym z wymogów pracy Warsztatu jest ciągłe dostosowywanie form zajęć do potrzeb i możliwości uczestników, do zmian w technice i technologii, do rynku dóbr i usług. Dlatego Warsztat uruchomił nową pracownię obróbki laserowej i wyposażył ją w nowoczesny sprzęt: ploter laserowy CO2, komputer, tablet graficzny i inne narzędzia. Kierownik jest przekonany, że nowa forma działalności zapewni uczestnikom nabycie umiejętności, które wpłyną na ich wyższą samoocenę, wykorzystają je na rynku pracy, a Warsztatowi przyniesienie przychód ze sprzedaży towarów i świadczonych usług. 

Możliwość rozwoju

Otwierając pracownię prezydent Dorota Krakowska wyraziła nadzieję, że pracownia obróbki laserowej da osobom z niepełnosprawnością możliwość rozwoju poprzez konkretne działanie. Dodała, że prowadzone zajęcia powinny mieć na celu wypracowanie, między innymi, systematyczności i dokładności wykonywania prac, które są niezbędnymi cechami pracownika. Prezydent podziękowała za ciągły rozwój i unowocześnianie Warsztatu, za jego obecność w mieście i za efektywnie prowadzoną rehabilitację społeczną i zawodową. 
 
- Podstawowym procesem w pracowni jest wycinanie różnorodnych kształtów lub grawerowanie przy użyciu plotera laserowego – mówi Krzysztof Kozłowski opisując realizację misji pracowni. – W takcie zajęć wykonywane są wyroby gotowe lub podzespoły i części wykorzystywane w innych technikach zdobniczych. Poszczególne etapy pracy, poprzez projektowanie, obróbkę laserową i montaż stanowią formę terapii i dostosowane są do indywidualnych możliwości uczestnika. Gotowe wyroby będą rozprowadzane w ramach kiermaszy okolicznościowych lub na indywidualne zamówienia.
 
Duże zaangażowanie oraz zadowolenie z powstałych prac wpłynie pozytywnie na samoocenę uczestników i wzmocni w nich poczucie wartości. Nauczą się też wytrwałości tak potrzebnej w codziennym życiu. 
 
Warsztat zaprasza na zakupy powstałych, nie tylko w pracowni obróbki laserowej, prac i usług. Przychód z ich sprzedaży w całości przeznaczany jest przez uczestników na cele związane z rehabilitacją społeczną, treningami oraz z rekreacją i wypoczynkiem. 

Działalność Warsztatu

Pracownia obróbki laserowej jest 11. pracownią w Warsztacie. Wcześniej funkcjonowały już pracownie: gospodarstwa domowego, rehabilitacji układu ruchu, form użytkowych i poligrafii, rękodzieła artystycznego, drewna i metalu, biżuterii artystycznej, podtrzymywania umiejętności edukacyjnych, kartek okolicznościowych, upominków artystycznych, terapii psychologicznej. 
 
Na ten rok Warsztat ma w planach otwarcie jeszcze jednaj pracowni – ceramicznej, a Fundacja zamierza zakupić samochód dostosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością. 
 
Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II zajmuje się rehabilitacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam na tym, aby osoby niepełnosprawne łatwiej znajdowały pracę, która będzie dawała im możliwości godnego życia.
 
Naszą misję realizujemy poprzez przygotowywanie osób niepełnosprawnych do roli pracownika. Zdobywają oni wiedzę i umiejętności, nabywają kompetencji oraz kształtują swoją postawę do pracy. Aby osiągnąć nasz cel, prowadzimy różnorodne działania dostosowane do potrzeb podopiecznych; od nauki prostych czynności do skomplikowanych procesów. Nasi uczestnicy biorą udział w kursach zawodowych, zdobywają ustawowe uprawnienia do wykonywania niektórych zawodów. W procesie osiągania celu istotna jest dla nas współpraca z rodzicami uczestników. Działamy od 13. lat. Naszym wsparciem obejmujemy 45 osób rocznie. Spośród naszych podopiecznych nie mniej niż dwie osoby w roku podejmują i utrzymują zatrudnienie. 
 
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas