Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Federacja Kółeczkowa dla przyjaznej przestrzeni publicznej

16.05.2012
Autor: oprac. Natalia Łyczko
Źródło: inf. prasowa

Dzięki licznym inwestycjom stolica powoli zmienia swoje oblicze i dostosowuje się do europejskich standardów. Wciąż jednak istnieje wiele miejsc niedostosowanych, wykluczających dużą grupę osób z możliwości korzystania z infrastruktury miasta. Sytuację tę chce zmienić nowo utworzona Federacja Kółeczkowa, która oficjalnie rozpocznie działalność już 17 maja.

Federację Kółeczkową tworzą organizacje działające na rzecz przyjaznej, wolnej od barier przestrzeni publicznej. Założyciele, wśród których znajdują się: Fundacja Mama, Fundacja TUS, Fundacja Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza, Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji oraz Zielone Mazowsze, reprezentują różne grupy społeczne zainteresowane rozwojem miasta. Inicjatywa ma na celu opracowanie jednolitych standardów projektowania przestrzeni publicznej, która będzie w równym stopniu dostępna dla wszystkich i zapobiegnie wykluczeniu części mieszkańców z życia publicznego.

Jak zaznaczają przedstawiciele zrzeszonych w ramach Federacji grup: rodziców, osób z niepełnosprawnością i rowerzestów, w wielu przypadkach to mieszkańcy mogą wskazywać problemy w dostępności miejsc publicznych oraz przedstawiać sposoby na ich skuteczne rozwiązanie. Korzystając z tej możliwości, stworzyli oni listę postulatów, które uwolnią Warszawę od architektonicznych pułapek.

Federacja jest dobrowolnym zrzeszeniem organizacji pozarządowych. - Każdy, kto zgadza się z naszymi postulatami, może przystąpić do naszego porozumienia. Chcemy stać się reprezentacją mieszkańców stolicy, która będzie mogła doradzać przy wdrażaniu konkretnych rozwiązań architektonicznych. Liczymy, że nas głos będzie wymierną pomocą i przyczyni się do budowy stolicy – nowoczesnego miasta, w którym może żyć i poruszać się każdy - podkreśla Marek Sołtys, prezes Fundacji Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza.

Uroczystość zawiązania Federacji Kółeczkowej, połączona z rozpoczęciem nowej akcji "Tu wózkiem nie wjadę!", odbędzie się w czwartek, 17 maja br., o godzinie 11.00 w MaMa Cafe przy ul. Wilczej 27b w Warszawie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas