Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bajki, które oswoją z niepełnosprawnością

16.05.2012
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

„Tuż pod moim nosem” to tytuł zbioru bajek psychoedukacyjnych, które mają oswoić przedszkolaków z tematyką różnych rodzajów niepełnosprawności. Pomysłodawcy przedsięwzięcia wierzą, że bajki trafią nie tylko do dzieci, ale także do ich rodziców i opiekunów.

Dlaczego to takie ważne? – Jestem matką dwóch dziewczynek, 11-letniej Julki i 8-letniej Hanki. Hania na wskutek błędu lekarskiego urodziła się z masywnym niedotlenieniem mózgu i cierpi na najcięższą odmianę mózgowego porażenia dziecięcego. Zauważyliśmy, że gdy przychodzą do nas różni ludzie, koleżanki do starszej córki, nie wiedzą, jak się zachować wobec Hanki. Niektórzy np. nie witają się z nią, nie zauważają jej, a niektórzy wręcz odwrotnie – wgapiają się w Hankę. Stąd pojawił się pomysł, by trafić do świadomości ludzi poprzez bajki – opowiada Katarzyna Łukasiewicz, założycielka Fundacji Oswoić Los z Lublina oraz pomysłodawczyni projektu.

I tak powstały autorskie bajki, które poruszają problem różnych rodzajów niepełnosprawności, m.in. autyzmu, niepełnosprawności ruchowej czy zespołu Downa. Projektem zainteresowały się liczne przedszkola, dzieci chcą słuchać takich bajek. – Jesteśmy zapraszani do szkół i przedszkoli, czytamy bajki, rozmawiamy. Ostatnio byłam ze starszą córką we Włodawie na spotkaniu z dziećmi z klas I-III, było 250 dzieci. Były świetnie przygotowane do spotkania, zadawały bardzo ważne pytania – mówi Łukasiewicz.

Do książki dołączona jest płyta, na której bajki czytają m.in. prezydentowa Anna Komorowska, Olek Klepacz, lider zespołu Formacja Nieżywych Schabuff, i Piotr Bańka, muzyk.

W projekt włączył się Urząd Marszałkowski w Lublinie; zakupił 500 sztuk tomiku „Tuż pod moim nosem” i rozesłał je do wszystkich przedszkoli w województwie.

– Moim marzeniem jest dotrzeć do szkół i przedszkoli w całej Polsce i o to będziemy się starali – planuje Łukasiewicz.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.bajkipsychoedukacyjne.pl.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • brak zrozumienia
  Realistka
  04.06.2012, 15:47
  Książki tego typu są bardzo potrzebne. Szkoda, że autorka zapomniała o dostępnej stronie internetowej. Jak to możliwe, że ktoś, kto pisze o integracji, jednocześnie dyskryminuje dużą grupę niepełnosprawnych odbiorców?
  odpowiedz na komentarz
 • Analoigia jak z segregowaniem !
  norbert-KSN Warszawa-B/o/o-M/L/O aka No/Pi !
  19.05.2012, 16:49
  Kazdy wie ze trzeba segregowac odpady gospiodarstw domowsych ze to wymog i potrzeba chwili i srodowiska ale wiekszosc to olewa , bo w Polsce kazdy Szlachcicem na zagrodzie rownym Wojewodzie i tylko tyle i az tylko tyle ! Brak Nam lojalnej swiadomosci ogolnego dobra , jak nie gdys w historyji Naszej bywalo , tyle roboty w kryzysie przed Nami a tu BEZROBOCIE w glupocie postepowan Naszych ludzko-rodzinnych !
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas