Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kampania edukacyjna przynosi efekty – rozmowa z Anną Zawiszą z MENiS

09.12.2004

Po uroczystej gali na warszawskim Towarze, w trakcie której wręczono uczniom szkół ponadgimnazjalnych nagrody za najlepsze filmy na temat integracji, rozmawialiśmy z Anną Zawiszą, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego, Specjalistycznego i Profilaktyki Społecznej MENiS na temat programu edukacyjnego "Czy naprawdę jesteśmy inni? Razem w szkole".


Jak oceniają Państwo efekty tegorocznego konkursu?

Jestem pod dużym wrażeniem. Po pierwsze, niezwykłości spojrzenia na świat, na siebie, na kolegów. Jestem też pod ogromnym wrażeniem tego, co uczniowie mówili odbierając nagrody. Jest to dowód, że warto było zorganizować ten konkursu, aby ujawnić to, co jest najlepsze w człowieku. To naprawdę znakomita młodzież.

Jakie były założenia i cele kampanii edukacyjnej "Czy naprawdę jesteśmy inni - Razem w szkole?

Wszyscy ludzie powinni przebywać ze sobą razem. Chodzenie do szkół specjalnych powinno być ostatecznością. Młodzi ludzie powinni przebywać w swoim najbliższym środowisku, w środowisku swoich rówieśników, aby przyzwyczajać się do wspólnego życia w dorosłym życiu. Tworzenie barier, jak pokazało piękne przesłanie jednego z filmów, wynika nie z braku istnienia np. podjazdu dla wózka - najważniejsze jest przełamanie lęku przed innością. Często w dorosłym życiu nie udaje się już go przełamać. Natomiast młodzi ludzie traktują to zupełnie naturalnie. I to jest wspaniałe.

Jednym z ważnych celów jest więc tworzenie szkół integracyjnych?

Przede wszystkim trzeba tworzyć klasy integracyjne i warunki, żeby także w zwykłych klasach były dzieci niepełnosprawne.

Jakie środki są podejmowane, aby tworzyć takie klasy?

W tym celu łączone są wysiłki samorządów, organów prowadzących szkoły dążące do usuwania barier architektonicznych. To są połączone wysiłki ministra i kuratorów oświatowych, mówiące o programach edukacyjnych, które sprzyjają kształtowaniu odpowiednich postaw.

Czy uważa Pani, że polskie szkoły i polscy uczniowie, są przygotowani do przełamywania barier psychologicznych?

Gdybym powiedziała, że z całą pewnością tak jest, moglibyśmy uznać, że zrobiliśmy już wszystko. A jest jeszcze wiele do zrobienia. Ale ci młodzi ludzie, którzy prezentowali swoje filmy, pokazują, że naprawdę warto to robić, i że tego rodzaju konkursy przynoszą efekty.

Rozmawiała: Joanna Jaraszek

Rozwiązanie konkursu filmowego ''Czy naprawdę jesteśmy inni? Razem w naszej szkole''

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas