Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zamiana zasiłku dla opiekuna na świadczenie pielęgnacyjne

04.09.2020
Autor: K.

Pobieram zasiłek dla opiekunów w kwocie 620 zł, czy mogę zamienić go na świadczenie pielęgnacyjne, które jest wyższe, kwota 1830 zł i czy wcześniej muszę z tego pierwszego zrezygnować?

Szanowna Pani,

nie napisała Pani, kim Pani się opiekuje. Coraz więcej osób w miejsce specjalnego zasiłku opiekuńczego występuje o prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Jak wskazują poniższe orzeczenia sądów administracyjnych, powinna Pani móc wybrać dla siebie korzystniejsze świadczenie.

WSA w Poznaniu w uzasadnieniu do wyroku z dnia 7 lipca 2020 r. sygn akt. IV SA/Po 180/20 stwierdził: „Dla uniknięcia zbiegu świadczeń możliwe jest wydanie decyzji ustalającej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego pod warunkiem zrzeczenia się ustalonego już zasiłku dla opiekuna”.

WSA w Olsztynie w uzasadnieniu do wyroku z dnia 30 czerwca 2020 r. sygn akt II SA/OL 196/20 stwierdził: „Sam fakt, iż na dany okres przyznano wcześniej (a nawet pobrano) specjalny zasiłek opiekuńczy, co do zasady nie wyklucza przyznania następnie, w uzasadnionym przypadku, na ten okres świadczenia pielęgnacyjnego, o ile zostanie zapewnione, że nie dojdzie do kumulatywnego pobrania obu tych świadczeń za ten sam okres. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy strona deklaruje gotowość zrzeczenia się wcześniej ustalonego prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego”.

Natomiast Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził w uzasadnieniu do wyroku z dnia 16 kwietnia 2020 r. sygn. akt I OSK 1192/19, iż „Fakt uzyskiwania specjalnego zasiłku opiekuńczego nie może być przeszkodą do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w stosunku do tej samej osoby podopiecznej. W sytuacji zbiegu po stronie tego samego podmiotu uprawień do obydwu tych świadczeń znajduje bowiem zastosowanie przepis art. 27 ust. 5 u.ś.r.”.

WSA w Lublinie w uzasadnieniu do wyroku z dnia 6 maja 2020 r. sygn. akt II SA/Lu 199/20 stwierdził: „Dla zachowania wymogu wskazanego w art. 27 ust. 5 u.ś.r. nie jest wykluczone jednoczesne (tego samego dnia) przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego i uchylenie decyzji przyznającej specjalny zasiłek opiekuńczy, czy też nawet rozstrzygnięcie o tych uprawnieniach w jednej decyzji”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas