Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

500 zł z PFRON. Fundusz rozszerzył grono uprawnionych

27.07.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
Źródło: pfron.org.pl
rozmazana osoba na wózku od tyłu we wnętrzu z czerwonej cegły
Uczęszczający do szkół specjalnych przysposabiających do pracy, ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych (OREW) oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych (ORW) również będą mogli starać się o wsparcie z PFRON w kwocie 500 zł. Fundusz 21 lipca 2020 r. podjął decyzję o rozszerzeniu swojego programu. 
 
Chodzi o program PFRON-u „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” (moduł III). 
 
Ma on na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością, które na skutek zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii straciły w okresie od 9 marca 2020 r. do 4 września 2020 r. możliwość korzystania, przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych, z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Kwota wsparcia to 500 zł miesięcznie „na rękę” (netto) na jedną osobę z niepełnosprawnością, maksymalnie przez 3 miesiące.
 
„Wprowadzone zmiany stanowią odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez środowisko osób niepełnosprawnych oraz postulaty Realizatorów programu” – informuje Fundusz.

Uprawnieni do 24. lub 25. r. ż.

W przypadku szkół specjalnych przysposabiających do pracy wsparcie będą mogły uzyskać osoby pełnoletnie od 18. do 24. roku życia, zaś w przypadku ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – osoby od 18. do 25. roku życia.
 
 
Zmiany wprowadzone w programie umożliwią otrzymanie wsparcia osobom z niepełnosprawnością, które były do niego uprawnione w okresie, w którym ono przysługiwało, ale złożyły lub złożą wniosek później, a na dzień złożenia wniosku lub podejmowania decyzji przez realizatora nie są już podopiecznymi placówki.
 
Wnioski można składać do 4 września 2020 r.
 
PFRON uaktualnił formularz wniosku, jeśli jednak ktoś złożył go jeszcze na starym formularzu przed 21 lipca 2020 r., nie musi go aktualizować ani wysyłać ponownie, zostanie on i tak rozpatrzony.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Co z osobami pozostającymi w domu?
  ZK
  13.09.2020, 10:49
  Zgadzam się z poniższymi opiniami. Ja nie uczęszczałam nigdzie i korzystam jedynie z rehabilitacji domowej, która w tym czasie była przesuwana o 4 miesiące. Z powodu covid straciłam także pracę którą wykonywałam w domu. W takich sytuacjach program nie pomaga.
  odpowiedz na komentarz
 • Wspracie dla osób spoza instytucji
  Józef Bogdaszewski
  30.07.2020, 18:38
  Pięknie, że PFRON rozszerza krąg osób uprawnionych do świadczenia 500 zł miesięcznie w wyniku sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Jednak nadal pozostaje grupa osób (np. ze znacznym stopniem niepełnosprawności i niezdolnych do samodzielnej egzystencji), która nie otrzymała żadnego wsparcia. Dalczego tak się dzieje? Może to pytanie należałoby skierować do innej instytucji lub innego resortu?
  odpowiedz na komentarz
 • Odnośnie 500
  Szelest Marian
  27.07.2020, 18:18
  Wszystko dobrze że dali ale teraz żeby nie było tak pięknie ośrodek jest pod patronatem mops i on liczy te pieniądze do dochodu na członka rodziny i zwiększy się odpłatność za pobyt i wyżywienie w ośrodku także jedną ręką dają i cieszą się że dali a drugą mops zabiera i żadna kariera i czym tu się cieszyć i wymagają jeszcze potwierdzenia że PCPR takie pieniądze wypłacił
  odpowiedz na komentarz
 • Pieniądze za free
  L
  27.07.2020, 17:59
  Absurdem jest wydawać pieniądze za siedzenie w domu. Lepiej było znaleźć niepełnosprawnych, którzy w tym trudnym czasie stracili pracę lub mieli zmniejszone zarobki.
  odpowiedz na komentarz
 • Fundusz 500z pfron
  Gordon Anna
  27.07.2020, 17:07
  A co z osobami które nigdzie nie uczęszczają ze względu na stan zdrowia ,a też w tym czasie nie mają możliwości ani leczenia ani rehabilitacji mimo opłacania składek na NFZ najczęściej trzeba robić to prywatnie
  odpowiedz na komentarz
 • ww
  ww
  27.07.2020, 14:57
  Witam, mój wniosek rozpatrzono odmownie, bo pomoc jest tylko dla dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do placówek finansowanych przez PEFRON. Tak więc cała ta akcja, to kłamstwo.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas