Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dyrektor KIS: wydatek na wymianę pieca można odliczyć w uldze rehabilitacyjnej

30.07.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
płomienie ognia
Wydatki związane z wymianą pieca węglowego na gazowy w ramach adaptacji i wyposażenia mieszkania zgodnie z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności mogą być uznane za wydatki na cele rehabilitacyjne. Tym samym mogą być odliczone od dochodu w rocznym rozliczeniu PIT. Taką interpretację indywidualną wydał 10 lipca 2020 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).
 
Rozpatrywał on sprawę zgłoszoną przez ojca 6-latka z niepełnosprawnością, który sam jest rencistą. Syn ma orzeczenie o niepełnosprawności z powodu zaburzeń rozwojowych o charakterze neurologicznym, ze spektrum autyzmu. Nie jest on w stanie funkcjonować samodzielnie, nie rozpoznaje zagrożeń np. związanych z niebezpiecznym gorącym piecem węglowym. Matka pracuje na pełny etat, drugi syn, niepełnoletni chodzi do szkoły. Sześciolatkiem zajmuje się ojciec, który ma cukrzycę insulinozależną, czasami jego stan może prowadzić do omdlenia, co stwarza niebezpieczeństwo, jeśli chodzi o ochronę przed zagrożeniami niepełnosprawnego syna. Choruje także na nadciśnienie tętnicze i zaburzenia nerwowe.
 
Mieszkanie ogrzewane jest piecem węglowym, który zlokalizowany jest w mieszkaniu na pierwszym piętrze. Nie ma możliwości przeniesienia go niżej do piwnicy, gdyż nie ma tam komina oraz wentylacji. 

Łatwiej żyć

Niemożliwość samodzielnego funkcjonowania syna z niepełnosprawnością, jego nieustanna terapia i rehabilitacja związana z częstymi wyjazdami, stan zdrowia samego ojca, praca na pełny etat matki, stanowią duże obciążenie dla rodziny. Szczególnie zimą, częste wyjazdy na rehabilitację z synem skutkują niebezpiecznymi zdarzeniami w postaci „zagotowania” pieca lub jego wygaśnięcia.
 
Dlatego konieczna jest wymiana pieca węglowego na gazowy, co znacznie wpłynie na dobrostan rodziny i będzie bezpieczniejsze dla syna z niepełnosprawnością, który nie jest w stanie ocenić zagrożeń. Wpłynie to na ułatwienie funkcjonowania syna.
 
Dyrektor KIS w swojej decyzji pisze: „Adaptacją mieszkania lub budynku mieszkalnego jest zatem przeróbka, mająca mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania oraz budynku mieszkalnego – to przydanie jemu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zatem, adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd też w przypadku każdego niepełnosprawnego, wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności. (…) Biorąc powyższe pod uwagę uznać należy, że wydatki poniesione na wymianę pieca węglowego na gazowy stanowią wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie lokalu mieszkalnego, odpowiadające potrzebom wynikającym z niepełnosprawności syna Wnioskodawcy”.
 
Tym samym wnioskujący ojciec będzie mógł w PIT za 2020 r. odliczyć wydatki związane z wymianą pieca węglowego na gazowy.
 
 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Opinia
    Zenek
    01.08.2020, 16:41
    W zeznaniu za ubiegły rok - 2019 - odliczyłem wymianę pieca w uldze rehabilitacyjnej.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas