Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

31.07.2020
Autor: Redakcja, fot. pixabay.com (1,7), pexels.com (2), Anna Shvets/Pexels (3), ThisIsEngineering/Pexels (4), pixabay.com (5,7), inf. pras. (6)
fragmenty ośmiu zdjęć, m.in: Rafał Mikołajczyk i Rafał Wilk, mężczyzna w maseczce, rozmowa przez internet, orteza na nodze dziewczynki

Uraz na wakacjach. Jak pomóc?; Wydatek na wymianę pieca można odliczyć w uldze rehabilitacyjnej; Dlaczego samorządy nie świadczą opieki wytchnieniowej? Co w tej sprawie planuje rząd?; 500 zł z PFRON. Fundusz rozszerzył grono uprawnionych; Czy osoby z niepełnosprawnością tracą pracę przez pandemię? PFRON przeprowadził badanie. Więcej informacji znajdziesz w podsumowaniu ostatniego tygodnia lipca na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Na pomoc diabetykowi

Cukrzyca, wbrew nazwie w liczbie pojedynczej, to termin określający całą grupę chorób metabolicznych. Według szacunków NFZ może na nie cierpieć nawet 3,5 mln Polaków. Gdy jedna z nich będzie się zmagać z objawami hipo- lub hiperglikemii, można uratować jej zdrowie, a czasem i życie, udzielając właściwej pierwszej pomocy. 

Uraz na wakacjach. Jak pomóc?

Wakacyjna radość z odpoczynku od codziennych obowiązków objawia się m.in. częstszą aktywnością fizyczną. W wolnych chwilach pływamy, jeździmy na rowerze, biegamy, spacerujemy. Nic dziwnego, że latem urazy zdarzają się częściej niż w innych porach roku.

Najważniejsze wydarzenia

Dyrektor KIS: wydatek na wymianę pieca można odliczyć w uldze rehabilitacyjnej

Wydatki związane z wymianą pieca węglowego na gazowy w ramach adaptacji i wyposażenia mieszkania zgodnie z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności mogą być uznane za wydatki na cele rehabilitacyjne. Tym samym mogą być odliczone od dochodu w rocznym rozliczeniu PIT. Taką interpretację indywidualną wydał 10 lipca 2020 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). 

Dlaczego samorządy nie świadczą opieki wytchnieniowej? Co w tej sprawie planuje rząd?

110 milionów złotych – tyle rząd w zeszłym roku chciał przekazać samorządom na prowadzenie programu opieki wytchnieniowej. Ze względu na brak zainteresowania do władz lokalnych trafiła niecała 1/5 tych pieniędzy... z których większość i tak samorządy oddały. Czy rozwiązaniem może okazać się program dla organizacji pozarządowych?  

500 zł z PFRON. Fundusz rozszerzył grono uprawnionych

Uczęszczający do szkół specjalnych przysposabiających do pracy, ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych (OREW) oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych (ORW) również będą mogli starać się o wsparcie z PFRON w kwocie 500 zł. Fundusz 21 lipca 2020 r. podjął decyzję o rozszerzeniu swojego programu.

Praca

Czy osoby z niepełnosprawnością tracą pracę przez pandemię? PFRON przeprowadził badanie

2/3 pracodawców biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez PFRON, zadeklarowało pogorszenie sytuacji ekonomicznej w związku ze skutkami epidemii COVID-19. Czy przełożyło się to na zwolnienia pracowników z niepełnosprawnością?  

Znamy kwotę minimalnego wynagrodzenia w 2021 r.

2 800 zł – tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. Taką propozycję złożyła Rada Ministrów 28 lipca.

Nasze działania

Masz dziecko z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu? Weź udział w badaniu i zdobądź gwarantowaną nagrodę!

Integracja tworzy grupę badawczą złożoną z dzieci z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich rodziców. Badanie dotyczy wodnych placów zabaw. Każdy uczestnik otrzyma nagrodę. 

Cztery historie powstańców

76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie – jeden z najbardziej krwawych zrywów wolności w historii Polski. Wśród zaangażowanych w walki były osoby z niepełnosprawnością, m.in. dowódca zgrupowania „Kryska” Roman Rożałowski, dowódca Plutonu Głuchoniemych Kazimierz Włostowski, dowódca oddziału Kolegium „A” Stanisław Janusz Sosabowski czy jezuita, działający pod pseudonimem „Kordecki” – Czesław Białek. Przypominamy i zachęcamy do przeczytania czterech niesamowitych historii powstańców z różną niepełnosprawnością!

Kultura

Miłość w spektrum. Poznaj sercowe perypetie osób z autyzmem

W przedostatnim tygodniu lipca miał premierę serial dokumentalny pt. „Miłość w spektrum” (ang. „Love In spectrum”). Fabuła dotyczy grupki nastolatków z autyzmem wkraczających w świat relacji romantycznych, związków i randek. Mamy tu zarówno dwójkę bohaterów świętujących swoją rocznicę, singla próbującego szczęścia na szybkich randkach, jak i dziewczynę, dla której płeć nie jest żadną przeszkodą w miłości. Serial jest dostępny na platformie Netflix.

Sport

Ruszył program społeczny „Po Urazie Rdzenia” – to misja pomagania dwóch paraolimpijczyków

Ruszył ogólnopolski program „Po Urazie Rdzenia”, realizowany przez Fundację Rafała Mikołajczyka „Moc Pomocy” oraz Fundację Rafała Wilka „Sport jest jeden". Celem inicjatywy jest wielopłaszczyznowe wsparcie osób po urazach rdzenia kręgowego w powrocie do możliwie największej sprawności i aktywności społeczno-zawodowej poprzez organizację rehabilitacji, edukację, konsultacje ze specjalistami oraz pozyskanie funduszy na zakup zaopatrzenia ortopedycznego.

Relacje

Łucznicze Mistrzostwa Polski w Żywcu [GALERIA]

Niedawno w Żywcu odbyły się Mistrzostwa Polski Niepełnosprawnych w Łucznictwie. Zachęcamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas