Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szczecin: twórcom alei kwiatowej zabrakło wyobraźni

12.06.2012
Autor: Piotr Hofman
Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin

To nie rzeźba ani artystyczna instalacja. Ma służyć ludziom. Również tym niepełnosprawnym. Architekci biorą pieniądze również za to, że potrafią zaprojektować windę w budynku (nawet małym).

Niepełnosprawni w obliczu wielu, wciąż zbyt wielu, niedostępnych dla nich miejsc publicznych, mają kolejny problem. Aleja kwiatowa w Szczecinie i pawilon - przeznaczony głównie dla turystów, z tarasem widokowym i restauracją, mający promować Szczecin - będzie dla nich kolejną barierą nie do przejścia. Ale niepełnosprawni mają problem nie tylko z nowo budowanym za publiczne pieniądze, co podkreślam, pawilonem. Przede wszystkim mają problem z nami: pełnosprawnymi żyjącymi bez barier.

Na każdym kroku zderzają się nie tylko z barierami architektonicznymi. Trafiają też na trudną do pokonania filozofię siły w polskim życiu publicznym (rację ma silniejszy) i filozofią dalszego wykluczania i tak już wykluczonych z normalnego funkcjonowania przez los, przypadek, nieszczęście, niefrasobliwość innych. Aleja kwiatowa jest tego podręcznikowym przykładem.

Przeczytaj cały tekst
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas