Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o niepełnosprawności po adopcji

04.09.2020
Autor: A.

W 2019 r. moja podopieczna, dla której byłam rodziną zastępczą i opiekunem prawnym, otrzymała nowe orzeczenie o niepełnosprawności - do 16 roku życia. Orzeczenie wydał PCPR, następnie odwołałam się do wojewódzkiej komisji, która uwzględniła moje zażalenia. W lipcu 2020 r. adoptowałam to dziecko (ma 12 lat). Jest nowy akt urodzenia, nowy pesel  adopcja pełna, czyli z punktu widzenia prawnego nowe dziecko. Co dalej z orzeczeniem? PCPR nie wie, w wojewódzkim zespole się od tygodnia nad sprawą zastanawiają, dodzwonić się tam graniczy z cudem. A dziecko nie ma orzeczenia. Bo stare jest wystawione na inne nazwisko i inny pesel. Co mam w tej sytuacji zrobić? Czy wystarczy wniosek do wojew. komisji i PCPR o zmianę danych w orzeczeniu? Jest jakaś podstawa prawna do takich spraw?

Szanowna Pani,

sprawa przedstawiona przez Panią, jest rzeczywiście rzadko spotykana. Nowe nazwisko i nowy PESEL powoduje zatarcie dotychczasowej tożsamości.

Zgodnie z art. 6c ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych sprawuje nadzór nad orzekaniem o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności. Nadzór, o którym wyżej mowa polega m.in. na udzielaniu wyjaśnień w zakresie stosowania przepisów regulujących postępowanie w sprawach dotyczących orzekania o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.

Warto zatem zwrócić się o wyjaśnienia do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, podaję kontakt:

Adres korespondencyjny Biura: 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa

e-mail: sekretariat.bon@mrpips.gov.pl

Telefon: (22) 461 60 00

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas